SpaceX Ay Uzay Aracı
Okuma Süresi
2 dakika

ABD merkezli uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, NASA ile yaptığı 2.9 milyar dolarlık anlaşmaya gelen itirazlar nedeniyle Ay görevi için geliştirdiği Starship tabanlı uzay aracı ile ilgili çalışmalarını durdurmak zorunda kaldı. Elon Musk liderliğindeki şirket, sözleşme için girilen yarışta Blue Origin ve Dynetics’i geride bırakmıştı. Anlaşmanın SpaceX ile imzalanması sonrası, her iki şirket de ABD Sayıştayı’na resmi itirazlarını sunmuştu.  

NASA, kısa bir süre önce insanlığı tekrar Ay’a götürecek olan Artemis Görevi kapsamında geliştirilecek uzay aracının inşası için SpaceX ile anlaşmaya vardığını duyurmuştu. Söz konusu aracın, 1972’de gerçekleştirilen Apollo Görevi’nden bu yana ilk kez Ay’a insan götüreceği kaydedilmişti. Elon Musk liderliğindeki uzay taşımacılığı şirketi, söz konusu sözleşme için girilen yarışta Blue Origin ve Dynetics gibi rakiplerini geride bırakmıştı. İmzalanan anlaşmanın, 2.9 milyar dolarlık bir sözleşme olduğu belirtilmişti. Diğer yandan; NASA, genellikle rekabeti artırmak ve bir şirketin görevini yerine getirmemesi durumunda alternatif yaratabilmek adına büyük görevlerde birden fazla şirketle anlaşmaya varma eğilimi gösteriyordu.  

Dünyaca ünlü uzay ajansının, bu anlaşma için de birden fazla şirketi seçmesi bekleniyordu. Fakat NASA, görevle ilgili SpaceX’e tam yetki vermeyi tercih etmişti. Ayrıca Starship’in yeniden kullanılabilir yapısının alınan kararda etkili olduğu dile getirilmişti. Yaşanan gelişmeler sonrası; Dynetics ve Jeff Bezos tarafından kurulan Blue Origin, NASA’nın adil bir karar vermediğine işaret ederek ABD Sayıştayı’na resmi itirazlarını sunmuştu. NASA ise yapılan itirazları incelemeye başladı. Bu nedenle SpaceX, Ay görevi için geliştirdiği Starship tabanlı uzay aracı ile ilgili çalışmalarını belli bir süreliğine durdurmak zorunda kaldı. Söz konusu talimat, SpaceX’e NASA tarafından verildi.  

NASA, Blue Origin ve Dynetics tarafından yapılan itirazlar ile ilgili açıklama yaptı

NASA Blue Origin

Konuyla ilgili açıklama yapan NASA sözcüsü Monica Witt, Blue Origin ve Dynetics tarafından yapılan itirazların NASA’ya 26 Nisan tarihinde bildirildiğine işaret etti. İtirazlar çözüme kavuşturulana kadar SpaceX’e çalışmaları askıya alması talimatı verildiğini belirten Witt, NASA’nın halihazırda devam eden dava süreci nedeniyle daha fazla açıklama yapamayacağını dile getirdi. Blue Origin ve Dynetics, itirazlarında NASA’nın tek bir şirketi tercih etmesinin rekabet kurallarına aykırı olduğunu ve yüksek risk barındırdığını savunmuştu.  

Öte yandan; Artemis Görevi’nin, güncel olarak 2024 yılında hayata geçirilmesi bekleniyor. Fakat NASA’nın, Donald Trump döneminde yapılan bütçe kesintisi nedeniyle 2024 yılında görevi gerçekleştirmek için yeterli fona sahip olmadığı da biliniyor. Dünyaca ünlü uzay ajansı, görev kapsamında Ay’a ilk kez bir kadın ve bir siyahi birey götürmeyi planlıyor. Görevden önce ayrıca, mürettebatsız bir test uçuşu yapılacağına da işaret ediliyor.   

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

SpaceX, NASA Artemis Görevi Kapsamında Astronotları Ay’a Taşıyacak Uzay Aracını İnşa Edecek 

Van Gölü Fotoğrafı, NASA Tarafından Düzenlenen Online Fotoğraf Yarışmasını Kazandı! 

Lego, NASA ile Birlikte Geliştirdiği ‘Uzay Mekiği Keşif’ Kitini Tanıttı! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz