Cumartesi, Ekim 16, 2021
Ana SayfaDijitalInstagram, QR Kod ile Profil Paylaşma Özelliğini Bünyesine Ekledi

Instagram, QR Kod ile Profil Paylaşma Özelliğini Bünyesine Ekledi

Sosyal medya devi Instagram, QR kod ile profil paylaşma özelliğini bünyesine eklediğini duyurdu. Kullanıcılar artık, hesap isimlerini paylaşmak yerine kendi profillerine özel tanımlanan QR kodunu göstererek birbirlerini takip edebiliyor.  

Temmuz ayında WhatsApp, QR kod ile rehbere kişi ekleme özelliğini platforma getirmişti. Sosyal medya devi Instagram da kısa bir süre önce, QR kod ile profil paylaşma özelliğini bünyesine eklediğini duyurdu. Kullanıcıların artık, Instagram üzerinden kendi profillerine özel bir QR kod üretebildikleri ve bu kodu paylaşarak birbirlerini platformda ekleyebildikleri ifade edildi. Aktarılan detaylara göre şirket, QR kod özelliğini Japonya’da geçen yıldan bu yana test ediyordu. Yaşanan bu gelişmeyle birlikte sosyal medya devi, QR kod desteğini tüm dünyada yaygın kullanıma açmış oldu. 

Diğer yandan Instagram bünyesinde, bir süredir “Nametags” isimli benzer bir özellik bulunuyordu. Fakat “Nametags”, yalnızca Instagram içindeki kamera aracılığıyla kullanılabiliyordu. Yeni özelliğin ise QR kod tarama özelliği bulunan herhangi bir kamera ile uyumlu bir biçimde çalışabildiği ifade edildi.  

Instagram’ın, bu hamlesi ile küçük işletmelerin keşfedilebilirliğini geliştirmeyi hedeflediği belirtildi. Paylaşılan detaylara göre; işletmeler artık, Instagram hesaplarına ilişkin QR kodlarını basılı materyallerinde kullanabilecek ve bu sayede müşteriler, işletmenin online platformuna ve işletme ile ilgili detaylı bilgiye kolaylıkla erişebilecek. Sosyal medya devi, bu işlev için daha önce “Nametags” özelliğini kullanmış olsa da yeni eklenen QR kod özelliği, bu işlemi çok daha erişilebilir hale getirecek ve kapsamı genişletecek.  

Instagram QR kod özelliği nasıl kullanılır?

Instagram QR Kod Özelliği

Güncel olarak kullanıcıların, kendi hesaplarına özel bir QR kod yaratmak için profil sayfalarının sağ üstündeki üç çizgili sekmeye tıklamaları ve “QR kod” seçeneğine giriş yapmaları gerekiyor. QR kod arka planında; Instagram gradyanlarıemojileri veya kullanıcıların mini bir selfie’si kullanılabiliyor. Arka plan seçimi yapıldıktan sonra, QR kod tasarımını kaydetmek veya paylaşmak için “Paylaş” butonuna tıklanıyor. QR kod tarama desteği olan herhangi bir kamera uygulaması aracılığıyla, Instagram QR kod özelliği kullanılabiliyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Instagram’ın, 100 Milyon Biyometrik Veri Üzerinden Kazanç Sağladığı İddia Ediliyor! 

Instagram, ‘Reels’ İsimli Kısa Video Özelliğini Kullanıma Açtı! 

Instagram, Shop Özelliğini Global Anlamda Kullanıma Açtı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR