Facebook, Instagram’da işletmelerle tüketicilerin iletişimini güçlendirmek için yeni bir özellik ekliyor. Şirket işletmelerin tercih ettiği Messenger API ’sini Instagram ’a entegre etmek için çalışmalara başladı. Bir otomatik yanıtlama sistemi olan bu yeni özellik sayesinde tüketiciler yaşadıkları sorunlara hızlı bir şekilde çözüm bulabilecek.

Dünya çapında 2.7 milyar kullanıcısı bulunan Facebook, çatısı altındaki platformlara sürekli olarak yeni özellikler entegre ederek kullanıcı deneyimini artırmaya yönelik çalışmalar yapıyor. Facebook ayrıca bünyesi altında bulunan hizmetleri de birleştirmek için çalışıyor. Hatta şirket geçen günlerde Messenger ile Instagram DM’i birleştiren bir yeniliği duyurmuştu. 

Facebook, işletmelerin sık sık kullandığı Messenger API ’sini şimdi ise Instagram ’da kullanılabilir duruma getirecek. Messenger API sayesinde tüketiciler sorunlarına otomatik olarak cevap alabiliyor. Ya da yaşadığı herhangi bir sorunla alakalı hızlı geri dönüş sağlanarak problemlerini çözebiliyordu. İşte artık bu durum Instagram kullanıcıları için de geçerli olacak. 

İşletmeler Instagram ‘da Messenger API ile özel otomatik mesajlar oluşturabilecek

Messenger API’sinin Instagram’a entegre edilmesi ile işletmeler tüketicileri için otomatik mesajlar oluşturabilecek. Bu özellik sayesinde DM yoluyla işletmeyle iletişim kuran bir kullanıcı anında geri dönüş alma şansına sahip olacak. İşletmelerin diledikleri gibi özelleştirdiği bu özellik pek çok işletme için avantaj sunacak.

Özellikle pandemi sürecinde platforma eklenen özellikler de göz önüne alındığında Instagram’ın hızlı bir şekilde bir e-ticaret platformu haline dönüştüğünü dile getirebiliriz. Şirket geçen ay da hem Reels hem de IGTV videolarına alışveriş araçları özelliği eklemiş ve gelirini içerik üreticileriyle paylaşacağını açıklamıştı

Facebook’un Instagram’a Messenger API’sini eklemesi ile birlikte platformda müşteri ve işletmeler arasında kurulan iletişimi artıracak. Bu sayede Instagram’daki işletmeler tıpkı diğer iş platformlarındaki gibi profesyonel bir hizmet sunabilecek. 

Şirket yeni özelliğini, Adidas, H&M, Sephora, Amaro, Nars, Michael Kors ve Glossier gibi markalarda şu an aktif olarak test ediyor. Kapalı beta aşamasında olan özelliğin ne kadar sürede test edileceği hakkında resmi bir açıklama bulunmuyor. Ancak Instagram’ın test aşamasının ardından özelliği diğer işletmeler için de aktif edeceği biliniyor. 

İlginizi Çekebilir:

Instagram, Influencer Paylaşımlarındaki Gizli Reklamları Tespit Eden Yeni Bir Algoritma Geliştiriyor 

Instagram Reels’e Yeni Özellikler Ekledi

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz