mcdodo-lightning-kablo-inceleme

Apple’ın kısa bir süre önce tanıttığı ‘iPhone 12’ ailesinin kutusundan şarj adaptörü olmadan çıkacak olması, tüketicileri de alternatif adaptör ve kablo markalarına yöneltti. Tekno Safari editörleri, bu kapsamda Türkiye pazarına kısa bir süre önce giren McDodo markasının ‘lightning’ kablo ve şarj adaptörü için inceleme yazısı hazırladı.

ABD’li teknoloji devi Apple, kısa bir süre önce online olarak gerçekleştirdiği ‘Hi Speed’ etkinliğinde merakla beklenen ‘iPhone 12’ ailesini tanıttı. Etkinlikle birlikte; seriye ‘iPhone 12’, ‘iPhone 12 Mini’, ‘iPhone 12 Pro’ ve ‘iPhone 12 Pro Max’ olmak üzere toplamda 4 yeni model katıldı. Bununla birlikte; Apple, serideki modellerin kutusundan şarj adaptörü olmadan çıkacağını açıkladı. Şirket, bu hamleyi her ne kadar ‘çevrecilik’ adı altında yapmış olsa da aynı zamanda, pandeminin neden olduğu küresel ekonomik kriz sürecinde maliyetten tasarruf etmeyi planladığı da bir gerçekti.  

Diğer yandan; Çin menşeili ‘McDodo’ markası da kısa bir süre önce, toplamda 250 yeni ürünle Türkiye pazarına giriş yaptı. Markanın ürün yelpazesinde; hem ‘iPhone’larda hem de Android cihazlarda kullanılabilen kulaklık, şarj kablosu, şarj adaptörü, kablosuz şarj aleti ve powerbank gibi birçok mobil aksesuar ürünü bulunuyor. Dünya standartlarında üretim yaptığını iddia eden McDodo, ürünlerinin birçok dayanıklılık ve 90 ayrı güvenlik testinden geçtiğini belirtiyor. Ayrıca şirket, özellikle şarj kablosunun ve adaptörlerinin ‘iPhone’ pillerine hiçbir şekilde zarar vermediğinin de altını çiziyor.  

McDodo, ürünlerinin ‘iPhone’ piline zarar vermediğini garanti ediyor

McDodo

Merdiven altı markalarda ise bu durum, oldukça tehlikeli olabiliyor. Bu tip markaların ürünleri, telefon piline çok ciddi zararlar verebiliyor. McDodo ise bu durumu garanti ediyor. Markanın Türkiye distribütörü de kısa bir süre içerisinde, Türkiye’de bir üretim bandı kurmayı planladıklarına ve yüzde 20’lik bir pazar payı hedeflediklerine işaret ediyor. Şirket ayrıca, iPhone 12’nin kutusundan şarj adaptörü çıkmaması nedeniyle tüketicilerin artık kolaylıkla alternatif markalara yönelebileceğini dile getiriyor.  

Öte yandan; her zaman yüzde 100 uyumluluk, Apple’ın kendi mağazalarında sattığı ve kendi ürünler için geliştirdiği mobil aksesuarlarda oluyor. Dolayısıyla buna bütçe ayırabilecek ve şehrinde bir ‘Apple Store’ bulunan kullanıcılar için Apple tarafından satılan ürünlerin, her zaman öncelikli olması gerekiyor. Fakat 1 metrelik ‘lightning’ kablosu ve 20W gücündeki ‘iPhone’ şarj adaptörünün her biri, güncel olarak Apple Store’da 199 liralık bir fiyat etiketiyle satışa sunuluyor. Dolayısıyla iki ürüne, 400 liraya yakın bir bütçe ayırmak gerekiyor. McDodo ise bu kadar bütçe ayırmak istemeyen kullanıcılar için farklı alternatifler sunuyor. Biz de bu kapsamda, McDodo tarafından satışan sunulan 1.8 metrelik ‘lightning’ kablo ve 18W gücündeki hızlı şarj adaptörü için bir inceleme yazısı hazırladık. Yazımızda, her iki ürünün de temel özelliklerine ilişkin tüm detaylara yer verdik.  

McDodo 1.8 Metre Lightning Data Kablosu 

McDodo Lightning Data Kablosu

McDodo ‘Lightning’ data kablosu,iPhone’ cihazlarla uyumlu olarak hem veri aktarmak hem de şarj etmek için kullanılabiliyor. Ürünün, 1.8 metrelik bir uzunluğu bulunuyor. Şu anda kablo; Trendyol, N11, Hepsiburada ve Amazon gibi yetkili satıcılarda 25-30 lira bandında satışa sunuluyor. 1.8 metrelik uzunluk, prizden uzak şarj kullanımında kullanıcılara önemli bir avantaj sağlıyor. Ayrıca kablo, naylon materyalle desteklenen örgü bir kaplama bulunduruyor. Bu da kabloyu, hem daha sağlam hem de kırılmalara dayanıklı hale getiriyor. Bunun yanında; kabloda, güzelce sarılıp toplanabilmesi için yerleşik bir silikon aparat da bulunuyor.  

Marka, güç giriş ve çıkışlarının da alüminyum alaşımlı bir malzeme ile kaplandığına işaret ediyor. Bu da yine bu noktalarda da ürünü çok daha sağlam hale getiriyor. Kablonun, maksimum 2A güç aktardığını da belirtmek gerekiyor. Bununla birlikte; güç girişinde, LED göstergeler de yer alıyor. Göstergeler; beyaz ışık durumunda cihazı şarj ettiğini, sarı ışık durumunda hızlı şarj modunda olduğunu, yeşil ışıkta ise şarj işleminin tamamlandığını belli ediyor. Dolayısıyla McDodo ‘Lightning’ kablo; uygun fiyatı, Apple ‘Lightning’ kablodan 80 cm daha uzun oluşu ve LED göstergeleri ile önemli bir fark yaratıyor.  

McDodo PD Travel Charger Şarj Adaptörü

McDodo Şarj Adaptörü

McDodo ‘PD Travel Chargerşarj adaptörü ise adaptöre ihtiyaç duyulan her alanda kullanılabiliyor. Ürün, seyahat kullanımına uygun olarak geliştirilmiş olmasına ve pazarlanıyor olmasına rağmen günlük kullanım için de oldukça uygun bir seçenek olma niteliği taşıyor. Üzerinde bir USB Type-A, bir de USB Type-C girişi bulunan model; bu sayede Type-A ve Type-C ucu bulunan birçok alternatif şarj kablosuyla kullanılabiliyor. Ayrıca ürün, 18W gücünde hızlı şarj desteği de sunuyor. Dolayısıyla hızlı şarj desteği bulunan cihazlar, bu adaptörle uyumlu bir biçimde çalışabiliyor. 

56 gramlık bir ağırlığı bulunan adaptör, küçük boyutları ve hafifliği açısından oldukça portatif bir alternatif sunuyor. Marka, üründe akım koruma ve aşırı ısınma önleme teknolojilerini de kullandığına işaret ediyor. Bu da adaptördeki akım ve ısınma probleminin pile zarar vermesi olasılığını, minimuma indiriyor ve önemli bir avantaj oluşturuyor. Adaptörde, bir LED gösterge paneli olduğunun da altını çizmek gerekiyor. Bu sayede kullanıcılar, cihazlarını şarja taktıkları zaman gerçek zamanlı olarak adaptörün kaç amperde ve kaç volt gücünde güç aktarıyor olduğunu görebiliyor. Apple Store’larda 199 liralık bir fiyat etiketiyle satılan adaptörler ise 20W gücünde şarj desteği sunuyor. Bu ürün ise yetkili satıcılarda, 130-140 lira civarında bulunabiliyor. Dolayısıyla adaptör, şarj cihazında LED göstergesi bulunmasını ve farklı bağlantı seçenekleri yer almasını isteyen kullanıcılar için güzel ve uygun fiyatlı bir alternatif olma niteliği taşıyor. 

Diğer yandan; ofisimizde ‘iPhone 12’ ile test ettiğimiz McDodo şarj kablosu ve adaptörü, 15 dakikada cihazı yüzde 63 seviyesinden yüzde 81 seviyesine çıkarabiliyor. Bunun da ‘iPhone’ cihazlar için ortalama bir şarj hızı olduğunun altını çizmek gerekiyor.  

McDodo Hızlı Şarj Adaptörü ve Lightning Kablo inceleme videosunu izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

iPhone 12 için Farklı Marka Şarj Aleti Kullanmak Riskli mi?

Kutusundan Şarj Aleti Çıkmayan ‘iPhone 12’, Aksesuar Pazarını Yüzde 30 Büyütebilir 

Global Aksesuar Markası Mcdodo, 250 Ürünle Türkiye Pazarında! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz