e-nabız koronavirüs

Ülkemizde 4 kişinin hayatını kaybetmesine ve açıklanan son verilere göre 359 kişinin enfekte olmasına sebep olan koronavirüs ile ilgili tedbirler ve yeni uygulamalar hayata geçirilmeye devam ediyor. İnsanların evinden çıkmadığı bugünlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı yeni açıklama ile coronavirüs testi yaptıranların sonuçlarını e-Nabız üzerinden kontrol edebileceğini belirtti.

Şu ana kadar 182 ülkeye sıçrayan ve enfekte olanların sayısı 245 bini geçen koronavirüsün ülkemizde de görülmeye başlamasının ardından tedbirler ve uyarılar gelmeye devam ediyor. İlk olarak 11 Mart’ta Türkiye’de tespit edildiği belirtilen coronavirüs sebebiyle birçok şirket çalışanlarına evden çalışmayı öneriyor. Sokağa çıkmama konusunun altını şiddetle çizen hükümet ve uzmanlar, coronavirüs salgınını durdurabilmek adına vatandaşlara sosyal mesafelenmeyi öneriyor. Sağlık Bakanlığı da giderek hızla artan coronavirüs salgını ile mücadele edebilmeyi kolaylaştırmak amacıyla yeni uygulamaları devreye sokuyor. Yapılan yeni açıklama ile koronavirüs testi yaptıran vatandaşların e-Nabız üzerinden sonuçlarına ulaşabileceği aktarıldı. 

Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada, “Koronavirüs testi yaptırmış vatandaşlarımız test sonuçlarına e-Nabız uygulamasından ulaşabilir” denildi. Hizmete başlayan yeni uygulama ile Koronavirüs testi yaptıran vatandaşlar hastaneye gitmelerine gerek kalmadan evlerinden test sonuçlarına ulaşabilecekler.

Hem iOS, hem Android kullanıcılarının ulaşabildiği uygulamaya TC kimlik numarası ve e-Nabız şifresiyle kullanılabilir. E-Nabız’ı daha önce kullanmayanların ise önce e-Devlet’e girerek e-Nabız şifrelerini oluşturmaları gerekiyor. Kullanıcılar bu işlemin ardından e-Nabız’ı kullanarak test sonuçlarına ulaşabilirler.

İtalya’da coronavirüs sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı Çin’i geçti

Çin’in Wuhan şehrinden tüm dünyaya hızla yayılan ve son 10 yılın en ölümcül virüsü olduğu belirtilen COVID-19‘un, bazı ülkeleri diğerlerinden çok daha fazla etkisi altına aldığı biliniyordu. İtalya da başlangıçta salgının griple karıştırılarak sosyal izolasyunun yeterince sağlanmaması ve geç alınan tedbirler sebebiyle, şu anda Çin’den sonra en kötü durumu yaşayan ve en ağır bilançoya sahip ikinci ülke konumunda bulunuyordu. Aktarılan yeni gelişmelere göre ise ülkede COVID-19 yüzünden hayatını kaybedenlerin sayısı 1 gün içinde 427 kişi artarak 3 bin 405’e yükseldi. Bu rakamlarla birlikte İtalya’da Koronavirüs kaynaklı ölüm sayısı, Çin’i geçmiş oldu.

OKULLAR TATİL, MAÇLAR SEYİRCİSİZ, MARKETLER TALAN! – DigiToll #6

Samsung, Coronavirüs nedeniyle ABD’deki tüm mağazalarını kapatıyor!