Kamuya Açık Wi-Fi

Finansal teknolojiler ya da kısa adıyla ‘FinTech’ çözümlerine yönelik ilgi, her geçen gün daha da fazla artış gösteriyor. Siber güvenlik kuruluşu ESET’in 10 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği bir araştırma, bu uygulamaları kullananların önemli bir bölümünün siber güvenlik risklerine açık olduğunu ortaya koyuyor. Paylaşılan araştırma verilerine göre; kullanıcıların yüzde 42’si, kamuya açık bir Wi-Fi ağı üzerinden finans uygulamalarına giriş yapıyor.  

Finansal teknolojiler ya da kısa adıyla ‘FinTech’ çözümlerine yönelik ilgi, her geçen gün daha da fazla artış gösteriyor. Siber güvenlik kuruluşu ESET’in 10 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği bir araştırma, bu uygulamaları kullananların önemli bir bölümünün siber güvenlik risklerine açık olduğunu ortaya koyuyor. Aktarılan detaylara göre ESET; FinTech uygulamalarını kullananları göz önüne alarak İngiltere, Amerika, Avusturalya, Amerika, Japonya ve Brezilya’da 10 binden fazla kullanıcının katıldığı bir anket çalışması gerçekleştirdi.  Anket kapsamında, katılımcılara finans teknolojisi ve siber güvenlik konularında çeşitli sorular yöneltildi ve finans teknolojisi uygulamalarını kullananların, hassas bilgilerini nasıl korudukları araştırıldı.  

Paylaşılan araştırma verilerine göre; dünya genelindeki tüketicilerin yüzde 42’si, ücretsiz bir ‘FinTech’ uygulaması veya platformu kullanıyor. Bunların yarısı, kullandıkları uygulamanın verilerini satması durumunda ne yapacağını bilmiyor. Kullanıcıların büyük bir kısmının, verilerinin satılabileceğinden habersiz olduğu ifade ediliyor. Katılımcıların yalnızca yüzde 31’i, indirmeden önce bir ‘FinTech’ uygulamasının şartlar ve koşullar metnini okurken sadece yüzde 29’u, gizlilik politikasını inceliyor. Bunun yanında; yüketicilerin neredeyse yarısı (yüzde 48), VPN kullanmıyor ve yüzde 42’si, kamuya açık bir Wi-Fi üzerinden finans uygulamalarına giriş yapıyor. Ankete katılan tüketiciler arasında; 5 kişiden 1’i, kendisini teknoloji yetkinliği konusunda gelişmiş olarak derecelendirse de bunların yüzde 31’i, parola yöneticisi kullanmıyor. Söz konusu verilerin, kullanıcıların önemli bir bölümünün siber tehditlere açık olabileceğini gösterdiği ifade ediliyor.  

Yoğun şekilde ‘FinTech’ uygulamaları kullananlar, siber güvenlik önlemleri konusunda daha bilinçli

FinTech Uygulamaları Siber Güvenlik Önlemleri

Diğer yandan; dört veya daha fazla finansal teknoloji çözümünü düzenli kullanan tüketiciler, ‘FinTech kullanıcıları’ olarak nitelendiriliyor. Bu kullanıcıların oranının ise yüzde 22 düzeyinde olduğu belirtiliyor. Bu da dünya genelinde her 5 kişiden birinin, ‘FinTech“ yazılım ve uygulamalarını oldukça yoğun bir biçimde kullandığı anlamına geliyor. Bu katılımcıların yüzde 93’ünün cihazlarının bazılarında, güvenlik yazılımının yüklü olduğu görülüyor. “FinTech kullanıcısı olmayanlar” (bir ila üç uygulama kullananlar) arasında bu oran, yüzde 85 seviyesine geriliyor. Bu durum;FinTech’ uygulamaları kullanan tüketicilerin, kişisel finans bilgileri söz konusu olduğunda siber güvenlik önlemleri hakkında daha bilinçli olduğunu gösteriyor.  

ESET’in Ticaretten Sorumlu Başkanı Ignacio Sbampato, sonuçlara ilişkin açıklamasında “Tüketicilerin hassas ve finansal verilerini korumak her zamankinden çok daha fazla önem kazandı. Finans teknolojisi, kişisel ve sosyoekonomik kalkınma yolculuğumuzda önemli bir role sahip. FinTech çözümlerinin ve kullanıcılarının düzgün bir şekilde korunması ise hayati önem taşıyor. Tüketiciler ve tüketicilerin veri güvenliğine karşı tutumları ile ilgili elde ettiğimiz sonuçlar birçok kişinin siber risklere açık olduğunu gösteriyor. Teknoloji kullanıcılarının en değerli bilgilerinin en son teknoloji güvenlik yazılımı ile korunmasını sağlamak bizim görevimiz” ifadelerine yer veriyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Zararlı Yazılımların Engellenmesi için ESET’ten 7 Öneri,

ESET, SE Labs’ın Kurumsal Siber Güvenlik Testinde En Yüksek Skoru Aldı

ESET, 2021 Yılı İçin ‘Siber Güvenlik Eğilimleri Raporu’nu Yayınladı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz