Son aylarda gündemden düşmeyen alışveriş sitelerinden kullanıcıların kredi kartı bilgileri dahil olmak üzere kişisel bilgilerinin çalındığı haberi için Kişisel Verileri Koruma Kurumu’ndan önemli bir açıklama geldi. Veri ihlal bildiriminde alışveriş sitesi N11.com’dan bazı müşterilerin kişisel verilerin çalındığı bildirildi.

Aralık ayının başında sosyal medya platformlarında sık sık tartışılan ‘’kullanıcıların bilgilerinin çalındığı’’ haberi için hiçbir marka konuyla alakalı tatmin edici bir açıklama yapmamış ve kullanıcıların merakı giderilmemişti. Şimdi ise Kişisel Verileri Koruma Kurumu’ndan gelen bir haber iddiaların doğruluğunu kanıtlar nitelikte bir cevap vermiş oldu.

KVKK’nın N.11.com kullanıcıların kredi kartı bilgilerinin çalındığına dair açıklaması:

“Kamuoyu Duyurusu (Veri İhlali Bildirimi) – Doğuş Planet Elektronik Ticaret ve Bilişim Hizmetleri A.Ş. (n11.com)
Bilindiği üzere, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununun “Veri güvenliğine ilişkin yükümlülükler” başlıklı 12 nci maddesinin (5) numaralı fıkrası “İşlenen kişisel verilerin kanuni olmayan yollarla başkaları tarafından elde edilmesi hâlinde, veri sorumlusu bu durumu en kısa sürede ilgilisine ve Kurula bildirir. Kurul, gerekmesi hâlinde bu durumu, kendi internet sitesinde ya da uygun göreceği başka bir yöntemle ilan edebilir.” hükmünü amirdir.

Veri sorumlusu sıfatını haiz olan Doğuş Planet Elektronik Ticaret ve Bilişim Hizmetleri A.Ş. tarafından Kurumumuza gönderilen 20.12.2019 tarihli yazıda özetle;

Şirket ile bağlantısı olmayan üçüncü kişiler tarafından 832 adet n11.com üyesine ait e-posta adreslerinin internet ortamında ele geçirildiği,
Söz konusu e-posta adresleri kullanılarak şifre deneme yoluyla üyelerin n11.com hesaplarına giriş yapıldığı,
İhlalden etkilenen kişisel verilerin kimlik, iletişim ve müşteri işlem bilgileri olduğu,
İhlalin 17.12.2019 tarihinde gerçekleştiği ve aynı gün tespit edildiği,
Konu ile ilgili araştırmaların devam ettiği,
İlgili kişilerin veri ihlaliyle ilgili olarak kisiselverilerim@n11.com adresinden bilgi alabilecekleri
bilgilerine yer verilmiştir.

Konuya ilişkin inceleme devam etmekle birlikte, Kişisel Verileri Koruma Kurulunun 26.12.2019 tarih ve 2019/401 sayılı Kararı ile söz konusu veri ihlali bildiriminin Kurumun internet sayfasında ilan edilmesine karar verilmiştir.

Aralarında Trendyol, Morhipo, Defacto gibi markaların da bulunan istelerin Hack’lendiği ve kullanıcıların bilgilerinin çalındığı haberimizi detaylı olarak buradan okuyabilirsiniz.