microsoft-apple-dunyanin-en-degerli-sirketi-teknosafari

Microsoft, uzun süredir dünyanın en değerli şirketi konumunda bulunan Apple’ı geride bırakarak bu unvana sahip oldu. Şirket, Windows 11 ile büyük bir yükseliş yakalamayı başardı.

Amerika merkezli yazılım şirketi Microsoft, dünyanın en değerli şirketi konumunu aldı. Uzun süredir bu unvana sahip Apple, Microsoft tarafından elimine edildi. Güncel durumda ise Apple’ı Suudi petrol şirketi Aramco takip ediyor.

Apple, bir yıldan uzun süredir dünyanın en değerli şirketi konumundaydı. Şirketin birinciliği kaptırmasındaki en önemli faktörlerden biri, küresel olarak yaşanan çip krizi görülüyor. Çip krizi sebebi ile şirket, üretim ve tedarik konusunda problemler yaşıyor. Bu sebeple Apple hisseleri 4 puanlık bir düşüş göstererek, hisse başına 147,10 dolar miktarına geriledi. Şirketin piyasa değeri ise 2,43 trilyon dolar oldu.

Konu ile alakalı açıklamalarda bulunan Tim Cook, yaşanan tedarik sıkıntılar sebebi ile 6 milyar dolar değerinde kayıpların olduğunu belirtti.

microsoft-apple-teknosafari

Microsoft ise, 2021 yılının son çeyreğinde %22 gibi büyük bir büyüme yakaladı. Bu büyüme ile Microsoft hisseleri 0.9 puan yükseldi ve hisse başına 327,30 dolar oldu. Şirketin piyasa değeri ise toplamda 2.45 trilyon dolar değerine yükseldi.

Microsoft, özellikle Windows 11 işletim sistemi ile kullanıcıların ilgisini çekmeye devam ediyor. Windows 10 ilk çıktığı dönemde, çıkacak son Windows işletim sistemi olduğu belirtilmişti. Ancak buna rağmen yeni bir işletim sisteminin çıkış yapması, kullanıcıları hem şaşırtmış hem de merakları üzerine çekmişti. Ayrıca Microsoft’un oyun sektörüne yaptığı yatırımlar da olumlu geri dönüşler almaya devam ediyor.

İlginizi Çekebilir:

Global Girişimcilik Haftası (GGH) için Geri Sayım Başladı!

Türk Oyun Şirketi Click Game Studio, Netmarble Türkiye Yatırımı Aldı 

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz