microsoft-office-dosyalari-gmail-uzerinden-duzenlenebilecek

Google, ‘G Suite’ olarak da bilinen ürünü ‘Workspace’ için ‘Microsoft Office’ entegrasyonunu geliştirerek kullanıcılarını memnun edecek yeni bir özelliği daha kullanıma sundu. Yeni özellik sayesinde, ‘Microsoft Office’ dosyaları ve dokümanlarının artık Gmail üzerinden düzenlenebileceği ifade edildi. 

Dijital dünyanın iki dev markası Google ve Microsoft, kullanıcıları sevindirecek bir yenilik sunduğunu duyurdu. Google’ın ‘G Suite’ olarak da bilinen ürünü ‘Google Workspace’in, bir dizi yeni ‘Microsoft Office’ entegrasyonu özelliği aldığı ifade edildi. Entegrasyonun, ‘Office’ dokümanlarının düzenlenmesi için yeni kolaylıklar sağladığı dile getirildi. Yeniliğin getirdiği en dikkat çekici özellik ise ‘Microsoft Office’ dosyaları ve dokümanlarının, Gmail üzerinden düzenlenebilir hale gelmesi oldu. Entegrasyonun getirdiği yeniliklerin, yalnızca bununla da sınırlı olmadığı belirtildi. ‘Microsoft Office Excel’ kullanıcılarının, bu yenilikler doğrultusunda ‘Excel’deki makrolarını ‘Google E-Tablolar’a taşıyabilecekleri ifade edildi. Google, bunun için kullanıcılara yardımcı olacak bir ‘Makro Dönüştürme’ eklentisi geliştirdi.

Teknoloji devi ayrıca; farklı sistemlerin kullanıcılarının toplantı planlamasına, birbirlerinin durumunu görmesine ve paylaşılan kaynakları rezerve etmesine olanak tanıyan yeni bir ‘Google Calendar Interop’ aracını da kullanıma sundu. Şirket, ‘Google Docs’ ve ‘Microsoft Word’ dosyaları için karma sayfa yönlendirme desteği ve metin ve filigranların arkasına resim ekleme desteği gibi yeniliklerin de dahil olduğu bir dizi ek çalışma alanı özelliğini duyurdu.

Microsoft Office ve Google Workspace entegrasyonu sayesinde, Office dosyaları biçimini kaybetmeyecek

Microsoft Office Google Workspace Entegrasyonu

Aktarılan diğer detaylara göre; Microsoft Office ve Google Workspace entegrasyonu sayesinde, ‘Office’ dosyalarını orijinal dosya biçimleriyle kullanmak da mümkün olacak. Örneğin bir ‘Word’ ya da ‘Excel’ dosyası, Google üzerinden açılıp düzenlendiğinde biçimini korumaya devam edecek. Kullanıcılar, herhangi bir ‘Microsoft Office’ dosyasını düzenlemek için e-posta ekinin yanında yer alan “Düzenle” butonunu kullanabilecek.

Ayrıca; ‘Microsoft Outlook’ kullanan, fakat bir Google hesabına sahip olmayan kullanıcılar da ‘Google Workspace’ kullanıcılarının davetiyle ‘Google Meet’ oturumlarına katılabilecek. Bu kapsamda, Microsoft Outlook için ‘Google Meet’ eklentisi kullanılabilecek. Google’ın ‘Microsoft Office’ dokümanları ile ilgili sunduğu bu yenilikler, daha çok kurumsal müşterileri ilgilendirse de yeni özellikler, bütün kullanıcılar tarafından kullanılabiliyor olacak. Söz  konusu yeni özellikler, iki hafta içerisinde tüm kullanıcıların beğenisine sunulacak.

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz