Google bünyesinde faaliyetlerini yürüten video akış platformu YouTube, ‘YouTube Kültür Trendleri Raporu ‘nu yayınladı. YouTube’un verileri Türkiye’de pandemi döneminde yaşanan kullanıcı alışkanlıklarını da gözler önüne serdi. 

Pandemiyle beraber evde geçirilen zamanın artması ve bunun bazı anlarda zorunluluk halini almasıyla birlikte, insanlar evde ‘bir şeyler izlemeye’ odaklandı. Bu bağlamda,  akış hizmeti sunan pek çok platform ciddi bir büyüme elde etti. Görüntü içerik platformu olarak anılan ve bu konuda sektörde lider konumda olan YouTube ’da pandemide kullanıcıların izleme alışkanlarını gözler önüne seren ‘YouTube Kültür Trendleri Raporu ‘nu yayınladı. 

YouTube’un yeni raporu, kendi bünyesinde bulunan  Culture&Trends (Kültür ve Trendler) ünitesi tarafından hazırlanıyor. Rapor, 2020 ve 2021 yılında sık sık gördüğümüz trendleri ve söz konusu trendlerin içerikleri nasıl etkileyeceğini de gözler önüne seriyor. Bununla birlikte raporda, canlı video izleme, ASMR ve daha pek çok videonun sektörü nasıl etkilediğini ortaya koyuyor. 

 YouTube Kültür Trendleri Raporu ’nun detayları

Pandemi periyodundan beşerler, birlikte bir şeyler izlemeye daha çok gereksinim duydu

 • Geçtiğimiz 12 ayda kullanıcıların yüzde 85‘i bir canlı yayın izledi.
 • “Benimle” görüntüleri üzere eşzamanlı içerikler 2020’de toplamda 2 milyardan fazla izlendi.
 • Kullanıcıların yüzde 79’u diğerleriyle birlikte YouTube seyrederken daha derin ilişkiler kurduklarını söz etti.

Genel ile özel içerik kategorileri ortasındaki sonlar bulanıklaştı

 • Beşerler, içerik üreticilerinin gerçek benlikleriyle var oldukları ve kendileri için kıymetli olan bahisler hakkında konuştukları, izleyicilerle daha derin bir irtibat kurdukları YouTube’da daha çok ilgili içerikler arıyor ve bu içeriklerle daha fazla etkileşim kuruyor.
 • Örneğin bu ilgili formatlar, satrancın tekrar markalaşmasına da yardımcı oldu. Satrançla ilgili içeriklerin izlenmesinde geçen yıl dünya çapında %100’ün üzerinde artış oldu.
 • Ek olarak, insanların yüzde 82‘si ayda en az bir sefer bir şeyi nasıl yapacaklarını öğrenmelerine yardımcı olacak görüntüler izledi.

‘Deneyim’ odaklı içerikleri popülerliği arttı

 • ASMR (autonomous sensory meridian response) görüntüleri ilgi çekerken, görüntü podcast’ler (İnsanların yüzde 51’i son 12 ayda en az bir görüntü podcast izledi) ve ses öncelikli ya da oyunlardakine benzeri sinematik birinci şahıs görüntüleri üzere öteki duyusal formatlar ortaya çıktı.
 • Örneğin, Minecraft oyunundaki “Dream SMP” (survival multiplayer) sunucusunun görüntüleri, Mayıs 2020‘den itibaren 1 milyardan fazla izlenme ile son altı ayın en tanınan cümbüş fenomeni haline geldi.
 • Görüntü ‘göğüs’ ve trendlere iştirakçi olmak, tıpkı vakitte tanınan ve sürükleyici bir toplumsal cümbüş biçimi haline gelmiş durumda. Güney Afrika’da başlayan ve İsveç’teki sıhhat çalışanları ortasında bir hit haline gelerek 600 milyonun üzerinde izlenen Jerusalema challenge üzere dans trendleri büyük ilgi topladı.

Türkiye’nin ‘YouTube’ alışkanlıkları pandemide nasıl değişti?

 • Türkiye’de görüşülen iştirakçilerin yüzde 92’si son 12 ayda en az bir canlı yayın izledi.
 • Son 12 ayda online görüntü içeriği izleyenlerin oranı yüzde 92, online görüntü içerik paylaşanların oranı ise yüzde 80.
 • İştirakçilerin yüzde 63’ü beşerlerle bağlantı kurmak için ayda en az bir sefer görüntü izliyor.
 • Yüzde 92’si öğretici içeriğe sahip görüntüleri ayda en az bir sefer ya da daha fazla sıklıkta izliyor.
 • YouTube içeriğini TV üzerinden ayda en az bir sefer diğerleriyle birlikte tıpkı odada TV üzerinden izleyenlerin oranı yüzde 73.

İlginizi Çekebilir:

YouTube ‘Resim İçinde Resim’ Özelliği iPhone ve iPad’e Geldi

YouTube, Masaüstü Sürümde Bulunan ‘Loop’ Özelliğini Mobile Getiriyor

Haftalık Teknoloji Gündemi – Netflix E-Ticarete Atıldı, Bitcoin Resmi Para Birimi Oldu!:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz