NASA Hubble Teleskobu Arıza

NASA, yaklaşık 1 haftadır uzun süredir kullanılıyor olmasına bağlı olarak sık sık problem çıkaran Hubble Uzay Teleskobu bilgisayarında meydana gelen bir arıza ile mücadele ediyor. Teleskobun, problem çözülene kadar güvenli modda olduğu belirtiliyor.  

NASA, yaklaşık 1 haftadır uzun süredir kullanılıyor olmasına bağlı olarak sık sık problem çıkaran Hubble Uzay Teleskobu bilgisayarında meydana gelen bir arıza ile mücadele ediyor. Teleskobun yük bilgisayarının, 13 Haziran tarihinde çöktüğü ve ekibin, 14 Haziran’dan bu yana sistemi yeniden başlatarak bilgisayara erişim sağlamayı başaramadığı belirtiliyor. Benzer şekilde ekibin, yedek bellek modülüne geçiş yapmayı başaramadığının da altı çiziliyor. NASA; söz konusu yöntemleri 17 Haziran akşamı her iki modülde de tekrar denediğine, fakat denemelerin başarısız olduğuna işaret ediyor.  

Diğer yandan; teleskobun kendisi ve bilimsel amaçlarla kullanılan ekipmanlarının hala sağlıklı olduğu, ancak ekibin önlem amaçlı tüm sistemi güvenli moda aldığı dile getiriliyor. Yaşanan sorunun, Hubble Uzay Teleskobu’ndaki ilk sistem arızası olmadığı da biliniyor. NASA’nın, Mart ayında da ana uçuş bilgisayarındaki bir yazılım hatası sonrası Hubble’ı tekrar canlandırmak için günler harcadığı ifade ediliyor.  

Hubble Uzay Teleskobu, 1980’lerden kalma bir teknolojiyi kullanıyor 

Hubble Uzay Teleskobu

Bununla birlikte; sistem arızasının, Hubble’ın yaşına bağlı olarak meydana geldiği tahmin ediliyor. Hubble Uzay Teleskobu ve teleskobun yük sistemi, iki bilgisayar ve dört 64K CMOS bellek modülü içeren 1980’lerden kalma NASA Standart Uzay Aracı Bilgisayarı-1 (NSSC-1)’i kullanıyor. Normal şartlarda, yalnızca bilgisayarlardan biri ve bir bellek modülü kullanımda oluyor. Fakat birden fazla bileşen arızalı olduğunda, bu durum tüm bilgisayar ve bellek modüllerini etkileyebiliyor.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

NASA, 2030 Yılına Kadar Venüs Gezegenine İki Operasyonel Görev Gerçekleştireceğini Açıkladı 

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan Çekilen Bir İstanbul Fotoğrafı Paylaştı! 

NASA, ESA ve JAXA, COVID-19’un Çevresel Etkilerinin Anlaşılabilmesinin Önünü Açacak Olan Bir ‘Hackathon’ Etkinliği Düzenliyor 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz