Netflix, artan rekabete rağmen 2019’un son çeyreğinde 8.8 milyon yeni abone kazandı. Açıklanan son rapora göre beklentileri aşan Netflix, 7.6 milyon yeni abone beklerken tahminleri aşarak hedefine ulaştı.

Şirket dünya çapında 167 milyon ücretli aboneye sahip ve bunların 100 milyonundan fazlasının Amerika Birleşik Devletleri dışında olduğunu da duyurdu. Ayrıca beklenildiği üzere 5.47 milyar dolar gelir elde ederken aynı zamanda hisseleri de 1.30 dolar ile beklenenden daha güçlü finansal rapor verdi.

Bu süreçte Disney+ ve Apple TV+’ın da hizmete girmesiyle beraber artan rekabete bu yıl WarnerMedia’ya ait olan HBOMax ve NBCUniversal’a ait Peacock’un da eklenmesi bekleniyor.

Netflix, yaptığı açıklama ile hissedarlarına, markette birçok alanda fırsat bulunduğunu ve bunu en iyi gösteren şeyin 2019 yılının dördüncü çeyrek finansal raporları olduğunu söylüyor. Global anlamda ve ABD bazında büyümesinin süreceği öngörülen şirket, Google arama trendlerinin de üzerinde duruyor. Google, en yüksek ilginin “The Witcher” adlı diziye ait olduğunu ve onu Disney+’dan “Mandalorian,”, Apple TV+’dan “Morning Show” ve Amazon’dan “Jack Ryan” takip ettiğini belirtiyor. Bu kıyaslama diğer platformların yayın hayatına başlama tarihine bakacak olursak biraz adaletsiz görülebilir.

Ayrıca Netflix, 76 milyon üyenin “The Witcher” ı izlemeyi seçmesiyle  “şimdiye kadar ki birinci sezonu en çok izlenen TV dizisi” olma yolunda olduğunu söylüyor. Buna ek olarak, 83 milyon üyenin Michael Bay’ın yönettiği “6 Underground” aksiyon filmini izlemeyi seçtiğini belirtiyor. İzlenme sayılarına da açıklık getiren Netflix, bir içeriğin en az 2 dakikasını izlemiş kullanıcı sayısını gösteriyor. Netflix’e göre iki dakikalık izlenme süresi, kullanıcıların ilgili içeriği rastgele açmadığının bir göstergesi. Platform yetkililerine göre YouTube gibi bazı çevrimiçi video platformlarında da benzer bir metrik kullanılıyor. Ancak Netflix‘in bu istatistik metriği, bir süredir tartışmaların odağında olan bir konu.

Neymar’ın hayatı Netflix’te belgesel olacak

Netflix, anime rüzgarı estirecek

Netflix dizisi Mindhunter, başrolsüz kaldı