portekiz-komur-teknosafari

Portekiz, geçtiğimiz hafta sonu ülkede yer alan son kömür santralini de kapattı. Bununla birlikte ülkede, kömür üretimi ve kullanımı tamamen durduruldu.

Portekiz, geçtiğimiz günlerde iklim değişiklikleri ile mücadelede önemli bir adıma imza attı. Yetkililer, ülkede bulunan son kömür santralinin kapandığını resmi olarak duyurdu. Ayrıca ülke genelinde elektrik için kömür kullanımı tamamen durduruldu.

Kömür kullanımını durdurması ile Avrupa’da 4. ülke konumunda olan Portekiz, dünyanın geleceği için böyle bir adımın zorunlu olduğunu dile getirdi. Portekiz dışında kömür kullanımını durduran diğer ülkeler ise Belçika, Avusturya ve İsveç olarak görülüyor.

Birçok çevre aktivisti de Portekiz tarafından atılan bu adımlar hakkında memnun olduklarını dile getirdi. Dünya genelinde etkinliklere ev sahipliği yapan çevre grubu Zero, yaptığı açıklamalarda kapatılan fabrikanın, ülkenin en büyük ikinci karbondioksit kaynağı olduğunu belirtti. Durumun Portekiz için önemli bir gelişme olduğu söylendi.

portekiz-fosil-yakit-teknosafari

Zero grubunda CEO görevinde bulunan Francisco Ferreira, konu hakkında “Bu tesiste başka bir ‘kirletici’ yakıt kesinlikle üretilmemeli. Bunun yerine rüzgâr ve güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırımlar yapılmalı.” şeklinde konuştu.

Portekiz tarafından atılan adım, ülkenin 2030 yılına kadar fosil yakıt kullanımını sonlandırma hedefinin bir parçası olarak görülüyor. Bu süreç, Portekiz tarafından 2017 BM İklim Zirvesi içerisinde imzalanan bir anlaşma ile başlamıştı.

Paylaşılan bilgilere göre Portekiz, ülke içerisinde üretilen elektriğin %60 üzerinde bir kısmını, yenilenebilir kaynaklardan üretiyor. Ancak ülkedeki genel enerji ihtiyacı için büyük çoğunlukla fosil yakıta ihtiyaç devam ediyor.

İlginizi Çekebilir:

Hindistan Hükümeti, Kripto Para Birimlerine Yasak Getireceğini Duyurdu 

Apple, Türkiye’de Tüm iPhone Satışlarını Durdurdu

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz