Kripto Para Düzenleme

Resmi Gazete’de yayımlanan yeni bir yönetmelik, kripto para piyasasına yeni bir düzenleme daha getirdi. Yayımlanan genelge ile birlikte; kripto hizmet sağlayıcılar, terör finansmanının önlenmesinden sorumlu kuruluşlar arasına eklendi. Yönetmeliğin, 1 Mayıs 2021 tarihi itibarıyla yürürlüğe gireceği kaydedildi.  

Dünya geneline yayılan COVID-19 salgını sürecinde kripto paralar, önemli bir popülarite yakalamış ve kripto paraların toplam piyasa değeri, 2 trilyon doları aşmıştı. Türkiye ise dünya genelinde en çok kripto para kullanılan ülkeler arasında, dördüncü sıraya oturmuştu. İstatistikler, Türkiye’nin Avrupa’nın da en çok kripto para kullanılan ülkesi olduğunu göstermişti. Bunun üzerine, konuyla ilgili yasal düzenlemeler yapılacağına yönelik iddialar da ortaya atılmıştı. Hazine ve Maliye Bakanlığı ise konuya ilişkin bir açıklama yapmış ve ‘Dijital Para Yasası’nın 2021 yılı tamamlanmadan yürürlüğe gireceğini duyurmuştu.   

Yaşanan gelişmeler sonrası; Merkez Bankası tarafından alınan kararlara yönelik hazırlanan kripto para yönetmeliği, 16 Nisan 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmış ve 30 Nisan 2021 tarihi itibarıyla yürürlüğe girmişti. Söz konusu yönetmelik; Türkiye’de, 30 Nisan’dan itibaren kripto para ve varlıklar ile doğrudan veya dolaylı olarak ödeme işlemleri yapılmasını ve alışveriş ödemelerinde kripto para kullanımını yasaklamıştı. Yönetmelik ayrıca, aracı kurumları da devre dışı bırakmıştı. 1 Mayıs 2021 tarihli Resmi Gazete’de ise “Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” başlıklı yeni bir genelge yayımlandı. Yayımlanan yönetmelik, kripto para piyasasına yönelik yeni bir düzenleme daha getirdi.  

Kripto hizmet sağlayıcılar, terör finansmanının önlenmesinden sorumlu kuruluşlar arasına eklendi

Kripto Hizmet Sağlayıcılar Terör

Yayımlanan genelge ile birlikte; kripto hizmet sağlayıcılar, terör finansmanının önlenmesinden sorumlu kuruluşlar arasına eklendi. Yönetmeliğin, 1 Mayıs 2021 tarihi itibarıyla yürürlüğe gireceği kaydedildi. Bununla birlikte, yakın zamanda daha geniş kapsamlı bir kripto para yönetmeliğinin de yürürlüğe gireceği tahmin edildi. Söz konusu yeni yönetmelikte ise şu ifadeler kullanıldı: 

“10/12/2007 tarihli ve 2007/13012 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmeliğin 4’üncü maddesinin birinci fıkrasına (u) bendinden sonra gelmek üzere aşağıdaki (ü) ve (v) bentleri eklenmiştir.   

  • (ü) Kripto varlık hizmet sağlayıcılar.   
  • (v) Tasarruf finansman şirketleri.” 

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Resmi Gazete’de Yayımlanan Kripto Para Yönetmeliği, Dijital Varlıkların Ödeme İşlemlerinde Kullanılmasını Yasakladı! 

Birleşik Krallık, Resmi Bir Kripto Para Birimi Çıkarmayı Planladığını Duyurdu 

Thodex Skandalına İlişkin 62 Kişi Gözaltına Alındı ve Thodex CEO’su İçin Interpol Tarafından Kırmızı Bülten Çıkarıldı! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz