Dünyanın İlk Akıllı Parfümü

Dünyanın ilk akıllı parfümü ‘NINU’, bu yıl pandemi önlemleri nedeniyle online olarak gerçekleştirilen ‘CES 2021’ fuarında tanıtıldı. Akıllı telefonlarla iletişim kurabilen cihazın, bünyesinde birçok parfüm bileşenini birleştirebildiği ifade edildi. Kullanıcıların böylece, farklı günlerdeki modlarına göre ayrı kokular elde edebildiği dile getirildi.  

Dünyanın ilk akıllı parfümü ‘NINU’, bu yıl pandemi önlemleri nedeniyle online olarak gerçekleştirilen ‘CES 2021’ fuarında tanıtıldı. Patenti hala beklemede olan yüksek teknoloji ürünün, yapay zeka destekli bir mobil uygulama ile iletişim kurabildiği ifade edildi. Bununla birlikte; yüksek kalite İtalyan tasarımı ve parfüm teknolojisini kullanan cihazın, yalnızca birkaç tıklama ile kişiselleştirilmiş bir parfüm deneyimi yaşatabildiği belirtildi. Kullanıcıların; bünyesinde birçok bileşeni birleştirebilen ürün sayesinde, farklı günlerdeki modlarına göre ayrı kokular elde edebildiğinin de altı çizildi.  

Aktarılan detaylara göre; ‘NINU’, kozmetik sektöründeki 12 milyar ton plastik atığını azaltmayı hedefliyor ve çevre dostu bir parfüm deneyimi sunuyor. Bin yıllık bir mirasa dayanan ürün, üç farklı yüksek kalitede kokuyu tek bir yüksek teknoloji cihazda buluşturuyor ve kişiselleştirilmiş bir parfüm deneyimi yaratıyor. Söz konusu teknoloji; kullanıcıların, parfümlerini ruh hallerine ve duruma göre uyarlayabilmelerine olanak tanıyor. Şirket ayrıca; ‘NINU’ için dünyanın en büyük fuarlarını, sektörün en önemli isimlerini ve Paris’teki parfüm üretim okullarını ziyaret ederek bir yolculuğa çıktığına işaret ediyor.  

Bununla birlikte ‘NINU’, ‘premium’ bir parfüm şişesi tasarlamak ve en iyi teknolojiyi kullanıcı beğenisine sunmak için yoğun bir çaba sarf etmiş olsa da marka, şişe içeriğine de önem verildiğinin altını çiziyor. İçeriklerde; en iyi, yüzde 100 vegan ve sürdürülebilir bileşenlerin tercih edildiği belirtiliyor. Üretim prosedürünün ise kaliteye odaklanacak biçimde baştan sona Fransa’da tasarlandığı ifade ediliyor. Ftalatparaben ve sülfat içermeyen parfümlerin, büyük oranda parfüm yağlarına odaklandığı ve cilt üzerinde oldukça başarılı bir biçimde çalıştığı dile getiriliyor.  

‘NINU’ akıllı parfüm, adını dünyanın bilinen ilk iki parfümcüsünden alıyor

NINU Akıllı Parfüm

Diğer yandan; ‘NINU’ akıllı parfüm modelinin, bilime övgü olarak tasarlandığı ve adını, dünyanın bilinen ilk iki parfümcüsünden aldığı ifade ediliyor. Buna göre; ilk çağlarda yaşamış ve bugün bilim insanı ve kimyager olarak kabul edilebilecek olan iki kadın, ‘Tapputi’ ve ‘Nuni’ adını taşıyordu. İkili, Mezopotamya’daki kraliyet mensuplarına hizmet etmek üzere kokuları parfümlere dönüştürüyordu. O çağlarda; parfüm yağları, tıbbi olarak ve sağlık açısından çok değerli kabul ediliyordu. Yağların, baş ağrılarını tedavi ettiğine ve ruh halini değiştirdiğine inanılıyordu. Akıllı parfüm ‘NINU’nun da bu iki kadından ilham alarak geliştirildiği ifade edildi.  

Paylaşılan diğer bilgilere göre; ‘NINU’, bir mobil uygulama üzerinden yönlendirilebiliyor. Böylece kullanıcılar, sadece birkaç dokunuşla duruma ve modlarına uygun kokular yaratabiliyor. Uygulama, parfümdeki koku haznesi tükenmeye başladığı zaman kullanıcıları bir bildirim aracılığıyla uyarıyor. Kullanıcılar, 1 milyondan fazla farklı koku arasından seçim yapabiliyor. Kozmetik endüstrisinde, dünya genelinde her yıl 120 milyar adet ambalaj üretildiği ve bunun 2050 yılına kadar 12 milyar ton plastik atık anlamına geleceği ifade ediliyor. Söz konusu rakam, 350 bin ‘Empire State’ binasına karşılık geliyor. ‘NINU’ ise teknolojiyi, çevre ve insanlığın yararına kullanmayı amaçlıyor.  

Bu hedefle yola çıkan ürün, ambalaj kartonlarında doğal mürekkep kullanıyor ve içeriği doldurularak yeniden kullanılabildiği için plastik tüketimini azaltıyor ve daha az ambalaj üretilmesini mümkün kılıyor. Parfümün kullanım talimatları da taranabilir bir QR kod üzerinden okunuyor. Ayrıca parfüm şişeleri de geri dönüştürülmüş cam malzemeden üretiliyor. Söz konusu malzemedeki yüzde 10’luk bir kullanım artışının, dünya genelinde karbondioksit emisyonunu yüzde 5’e kadar azaltabildiği de biliniyor. ‘NINU’, tüm bu özellikleri ile parfüm endüstrisini daha yeşil ve kullanıcı dostu bir hale getirmeyi hedefliyor. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Geçen Yılın En Çok Akıllı Telefon Üreten Şirketi Açıklandı! 

Apple, Akıllı Gözlük Projesine İlişkin Yeni Bir Patent Aldı 

Realme, Kablosuz Kulaklık ve İki Akıllı Saatini Tanıttı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz