katlanabilir-iphone-ekranini-onarabilen-bir-yapida-olacak

Apple’ın 1 Ekim tarihinde resmi olarak yayınlanan patent başvurusuna göre şirket, kendi kendini onaran bir ekran kapağına ve katlanabilir özelliğe sahip bir iPhone fikri üzerinde duruyor. Katlanabilir iPhone için patent başvurusu yapılan tasarıma göre cihazın ekranını kaplayacak olan yapı, ekran yüzeyinde çukurların veya çiziklerin onarılmasını sağlayacak.

Akıllı telefon dünyasında en büyük yeniliklerin öncüsü olan iPhone, Apple tarafından tasarımı üzerinde durulan yeni modeliyle de ses getirmeye hazırlanıyor. Apple‘ın patent başvurusuna göre, söz konusu katlanabilir iPhone modelinin ekranı, kullanıcılarının işini kolaylaştıracak ve müdahale edilmesine gerek kalmadan kendi ekranını onarabilecek. Tasarım aşamasında olan model hakkında teorik bilgiler mevcut. Telefonun kendi kendini onarma özelliği, şarj sırasında ya da önceden programlanmış bir zamanda otomatik olarak gerçekleştirilecek. Ekranın üzerindeki koruyucu tabakanın onarımı, ısı, ışık veya elektrik akımıyla sağlanacak.

Katlanabilir iPhone Tasarımı Henüz Teori Aşamasında

katlanabilir-iphone

Söz konusu iPhone modeli için yapılan patent başvurusu ayrıca, söz konusu cihazın ekran kapağının, cihazı korumak için esneklik sağlayan bir elastomer tabakaya sahip olabileceğini belirtiyor. Teorik olarak incelendiğinde bu konseptin malzeme yapısı, tasarlanmakta olan cihazın ekran kapağının çok daha dayanıklı olabileceğini gösteriyor.

Sitemizde de bahsettiğimiz gibi halihazırda birçok öncü marka tarafından katlanabilir telefon modelleri üretiliyor. Ancak Apple’ın ortaya koyduğu teorideki varsayımsal model, kendi kendini onarabilme özelliği bu cihazlardan farklı olarak benzersiz bir yapıya sahip olacak. Örneğin Samsung‘un ilk katlanabilir telefon modeli olan Galaxy Fold, ekran dayanıklılığı ile ilgili bir takım sorunlar yaşamıştı. Apple, patent başvurusu yaptığı model ile bu sorunların önüne geçmeyi hedefliyor. Kendi kendini onarma teknolojisi şimdiye dek yalnızca LG’nin G Flex modellerinde yer almıştı. Bu model, bıçak sıyrıkları gibi ufak hasarları onarması beklenen kendi kendini onaran bir arka kapağa sahipti. Ama beklenildiği kadar etkili olamamıştı.

Ayrıca Apple’ın bir patent başvurusunda bulunmuş olması, özellikle yakın gelecekte böyle bir modelin üretileceğinin ya da piyasaya sunulacağının kesin olduğu anlamına gelmiyor. Ancak Apple, uzun yıllardır katlanabilir akıllı telefon modelleri üzerine fikir üretiyor. Patently Apple tarafından paylaşılan detaylar da olası katlanabilir modeller hakkında ön fikir sunuyor.

İlginizi çekebilir: 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz