Dünyanın En Küçük Kamera Sensörü

Güney Koreli teknoloji şirketi Samsung, dünyanın en küçük 50 MP kamera sensörü ‘ISOCELL JN1’i duyurdu. Söz konusu sensörün; telefoto, geniş açı ve selfie kameraların da tasarımdan feragat edilmeden yüksek çözünürlüklü olmasını mümkün kılacağı ifade edildi. Şirket, ‘ISOCELL JN1’in güncel olarak seri üretimde olduğuna işaret etti.  

Güney Koreli teknoloji şirketi Samsung, dünyanın en küçük 50 MP kamera sensörü ‘ISOCELL JN1’i geliştirdiğini duyurdu. Sensörün, güncel olarak seri üretim aşamasına geçmiş olduğu belirtildi. Bu nedenle; ‘ISOCEL JN1’in yakın vadede orta segment bir telefonun ultra geniş açı lensi, telefoto lensi veya ön kamerası olarak görülebileceği tahmin edildi. Samsung; ‘ISOCELL JN1’in öne çıkan özellikleri arasında yüksek kontrastlı sahnelerde daha iyi dinamik aralık sağlayan ‘Akıllı ISO’ özelliği, karanlık ortamlarda daha iyi odaklanma performansı vadeden ‘Çift Süper Faz Algılama’ özelliği, 60 karede 4K video kaydı ve 120 karede 1080 piksel S video kaydı da yer aldığına işaret etti.  

Diğer yandan; akıllı telefonların kamera lenslerinde, çözünürlük artıkça sensör boyutunda da artış yaşanıyordu. Bu nedenle; birçok akıllı telefonun ana kamerası yüksek çözünürlük sunsa da kamera kurulumundaki geniş açı lens, makro lens, telefoto lens, derinlik lensi veya cihazların ön kamerası ana kameradan çok daha düşük çözünürlüklerle geliyordu. Bu da lenslerin hedeflediği amaca yönelik fotoğraflarda, çözünürlük desteğinin önemli oranda düşmesine neden oluyordu. ‘ISOCELL JN1’in de bu problemi hedef aldığı ve ana kamera dışındaki lenslerin tasarımdan feragat edilmeden yüksek çözünürlüklü olmasını mümkün kılacağı belirtildi.  

ISOCELL JN1, ISOCELL 2.0 teknolojisini kullanıyor

ISOCELL JN1

Öte yandan; küçük görüntü sensörlerinde, genellikle piksel boyutu da küçük oluyor. ‘ISOCELL JN1’in, 0,64μm doğal piksel boyutuna sahip olduğu ifade ediliyor. Bu rakamın, sektördeki en düşük piksel boyutuna tekabül ettiği belirtiliyor. Fakat sensörün küçüklüğü, yetersiz ışık almasına neden olabiliyor. Bu sebeple; ISOCELL JN1, ISOCELL 2.0 teknolojisini kullanıyor. Söz konusu teknoloji, dört pikseli birleştirip tek bir piksel gibi çalışmasını sağlayabiliyor. Bu sayede, düşük ışık koşullarında bile 12.5 MP çözünürlüğünde fotoğraflar çekilebiliyor.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Samsung, MWC 2021’de Galaxy Watch ‘larda Tizen Yerine WearOS Kullanacağını Açıklayabilir

Koreli Su Altı Belgesel Yönetmeni, Samsung Galaxy S21 Ultra ile Okyanus Altına Daldı! 

Samsung, Galaxy A22 5G ve Galaxy A22 Modellerini Tanıttı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz