Sony 2022 model Bravia XR TV serisini görücüye çıkardı. LED TV’lerin yanı sıra OLED TV’ler de seriye dahil, detaylar haberimizde.

Gücünü Cognitive Processor XR’dan (Bilişsel İşlemci XR) alan XR Backlight Master Drive, Z9K ve X95K modellerindeki en yeni nesil Mini LED arka ışığı en doğru parlaklık için kontrol ediyor. Böylece hem siyahlar hem aydınlık alanlar hem ışık geçiş bölgelerindeki parlamalar kontrol altına alınıyor. Cognitive Processor XR aynı zamanda A95K’nin XR Triluminos Max teknolojisine sahip yeni OLED paneline de güç veriyor. Böylece yeni OLED, Sony’nin doğal tonlardaki en geniş renk paletine sahip oluyor.

İzleyiciler, sesin konumunu ekrandaki görüntüyle eşleştirmek üzere tasarlanmış teknolojiler sayesinde OLED modellere özel Acoustic Surface Audio+, LED modellerde ise Acoustic Multi-Audio’ ile film izlerken sinemavari bir deneyim elde edebiliyor. Bu seride aynı zamanda kişiselleştirilebilen ev içi eğlenceye zenginlik katan yeni özellikler de yer alıyor. Sony, Netflix ile birlikte görüntü işlemeyi ortam ışığına göre otomatik olarak ayarlayan ve böylelikle programların ve filmlerin her koşulda orijinal haliyle görünmesini sağlayan Netflix Adaptive Calibrated Mode’u kullanıma sunuyor. Ek olarak Sony’nin yeni BRAVIA CORE Calibrated Mode’u, ekrandaki görüntü kalitesini içerik üreticisinin orijinal vizyonuyla daha iyi uyum sağlayacak şekilde otomatik olarak ayarlıyor.

Sony 2022 model BRAVIA XR televizyonlar aynı zamanda,” PlayStation5’ için Mükemmel” nitelikte iken, seride PS5’e özel Otomatik HDR Ton Eşleme (Auto HDR Tone Mapping) ve Otomatik Tür Resim Modu (Auto Genre Picture Mode) özellikleri de bulunuyor.

Bu yıl Sony ayrıca, kullanıcıların nerede oturduklarını algılayan, buna göre sesi ve görüntüyü optimize eden yeni geliştirilmiş BRAVIA CAM kamerayı da piyasaya sunuyor. Hareketle kontrol, görüntülü sohbet gibi pek çok yeni deneyimler bu kamerayla birlikte keşfedilmeyi bekliyor.

Daha büyük TV ekranlarına yönelik talep artarken daha fazla kaynak ve enerji kullanımı riski ortaya çıkıyor. Sony’nin “Sıfıra Giden Yol(Road to Zero)” adını taşıyan küresel çevre planı, 2050 yılı itibarıyla ürünlerinin kullanım ömrü boyunca ve Sony ticari faaliyetleri kapsamında sıfır çevresel ayak izine ulaşmayı hedefliyor.  2022 model televizyonlarda bu hedefler göz önünde bulundurularak, Sony tarafından geliştirilen SORPLAS ile yüksek oranda geri dönüştürülmüş plastik malzeme kullanılıyor. Tasarımdan ve dayanıklılıktan ödün vermeden geri dönüştürülmüş malzeme kullanımını arttıran Sony, geri dönüştürülmemiş plastik kullanımını %60’a kadar azalttğını belirtiyor ve bu oranın yaklaşık 140.000.000 CD’ye denk geldiğini ekliyor. Ayrıca, BRAVIA CAM izleyiciler artık TV önünde olmadığında bunu algılayabiliyor ve enerji tasarrufu sağlamak adına ekranı karartıyor.

Tekno Safari YouTube kanalına buradan abone olabilirsiniz!

 

İlginizi çekebilir:

2022 model LG TV modelleri, ileri teknoloji özellikler ile geliyor

Samsung Galaxt S21 FE 5G tanıtıldı: İşte özellikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz