Tamamen Elektrikli Papamobil

ABD merkezli otomotiv şirketi Fisker, Papa Francis için dünyanın ilk tamamen elektrikli ‘papamobil’ modelini geliştirmeyi planladıklarını duyurdu. Söz konusu hamle, Papa Francis’in iklim değişikliği konusundaki endişelerini dile getirmesinden hemen sonra geldi. 

ABD merkezli otomotiv şirketi Fisker, Papa Francis için dünyanın ilk tamamen elektrikli ‘papamobil modelini geliştirmeyi planladıklarını duyurdu. Söz konusu hamle, Papa Francis’in iklim değişikliği konusundaki endişelerini dile getirmesinden hemen sonra geldi. Aracın, kısa bir süre içerisinde tanıtılması beklenen ‘Fisker Ocean SUV’nin modifiye edilmiş bir versiyonu olacağı belirtildi. Araç prototipinde; Fisker Ocean SUV’nin üstünde, camekan bir bölme olduğu ve bu bölme üzerinde de güneş paneli yer aldığı görüldü. Şirket, aracı 2022 yılında Papa Francis için Vatikan’a teslim etmeyi hedeflediklerini dile getirdi.  

Diğer yandan; ‘papamobil’, Papa’nın kalabalık içerisinde güvenli bir şekilde ulaşımını sağlamak için kullanılan ve kurşun geçirmez yan camlara sahip araç tiplerine verilen isim olma niteliği taşıyor. Papamobiller ayrıca, Papa’nın dışarıyı rahatça görebilmesini ve selam verebilmesini mümkün kılabilmek için açık görüş imkanı sağlıyor. Papa Francis’in, güncel olarak papamobil kullanmıyor olduğu da biliniyor. Yıllar süren bir geleneği bozan Papa Francis, bunun yerine geleneksel araçları tercih ediyor.  

Mercedes-Benz, 1930’lardan bu yana Vatikan’ın ‘papamobil’ ihtiyacını karşılıyordu

Mercedes-Benz Papamobil

Francis, bu tip bir hamle yapmadan önce Mercedes-Benz, 1930’lardan bu yana Vatikan için ‘papamobil’ geliştiriyordu. Papa Francis ise kısa bir süre önce, ‘Dünya Günü’ kapsamında bir konuşma yaparak iklim değişikliği konusunda harekete geçilmesi gerektiğini savunmuştu. Şirket kurucusu ve otomobil tasarımcısı Henrik Fisker, aracı bu çağrıdan ilham alarak geliştirmeye başladığını açıkladı. Henrik Fisker ve eşi Geeta Gupta-Fisker’ın ayrıca, tamamen elektrikli yeni papamobil modelinin tasarımını göstermek üzere kısa bir süre önce Francis’le özel bir toplantıda bir araya geldiği öğrenildi.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Harley-Davidson’ın İlk Tamamen Elektrikli Motosikleti LiveWire, Şirketin Resmi Elektrikli Motosiklet Markası Oldu 

Toyota, Küresel Pazarda Satışa Çıkacak İlk Tamamen Elektrikli Otomobil Modeli ‘bZ4X’in Konsept Tasarımını Resmen Tanıttı! 

Porsche İlk Tamamen Elektrikli CUV Modeli Taycan Cross Turismo’yu Tanıttı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz