Tesla Araç Teslimatı

ABD merkezli elektrikli otomobil devi Tesla, ilk kez bir çeyrekte 200 binin üzerinde araç teslimatı yaptığını duyurdu. Söz konusu gelişmeyle birlikte kendi tarihinde yeni bir rekora imza atan şirket, yılın ilk çeyreğinde 184 bin 800 araç teslim etmişti.  

Elon Musk liderliğindeki ABD merkezli elektrikli otomobil devi Tesla, ilk kez bir çeyrekte 200 binin üzerinde araç teslimatı yaptığını duyurdu. Şirketin, 2021 yılının ikinci çeyreğinde 201 bin 250 araç teslim ettiği kaydedildi. Söz konusu gelişmeyle birlikte kendi tarihinde yeni bir rekora imza atan Tesla, yılın ilk çeyreğinde ise 184 bin 800 araç teslimatı yapmıştı. Teslimatların neredeyse tümünü, ‘Model 3’ ve ‘Model Y’ araçların oluşturduğunun da altı çizildi. Şirket, söz konusu çeyrekte yalnızca bin 890 adet ‘Model S’ ve ‘Model X’ teslim etti. ‘Model S Plaid’ isimli lüks elektrikli sedan modelinin teslimatları, 10 Haziran tarihinde başlamıştı.  

Diğer yandan; şirketin kurucu CEO’su Elon Musk, yaşanan gelişmeyi resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı bir paylaşımla duyurdu. Musk, paylaşımında tüm zorluklara rağmen ikinci çeyrekte 200 binin üzerinde araç üreterek teslim etmeyi başaran Tesla ekibine tebriklerini iletti. Şirket CEO’su, yaşanan zorlukların neler olduğunu açıkça belirtmese de kısa bir süre önce yaptığı bir açıklamada, Tesla’nın güncel olarak en büyük probleminin tedarik zincirine ilişkin olduğunu dile getirmişti. Hammaddenin de önemli bir problem olduğu belirtilmişti. 

Otomobil endüstrisinde, genel bir çip kıtlığı olduğu da biliniyordu 

Otomobil Endüstrisinde Çip Kıtlığı

Otomobil endüstrisinde, pandemi süreciyle birlikte gelen genel bir çip kıtlığı olduğu da biliniyordu. Yaşanan mikroçip krizi sebebiyle, birçok otomotiv üreticisi üretimi belli bir süreliğine durdurmak zorunda kalmıştı. Öte yandan; Tesla’nın ikinci çeyrekte ulaştığı rakam, birçok analistin beklentisinin altında kaldı. Tahminler, şirketin 231 bin araç teslimatının üzerine çıkacağına işaret ediyordu.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Tesla, Seyir Kontrol Özelliğinde Yaşanan Güvenlik Riski Sebebiyle 300 Bine Yakın Otomobili Geri Çağırdı!

PUBG Mobile ve Tesla İşbirliğine İmza Attı!

Tesla, ‘Dünyanın En Hızlı 5’inci Süper Bilgisayarı’ Olarak Nitelendirdiği Süper Bilgisayarını Tanıttı! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz