Türkiye Bilgisayar Pazarı 2020'yi Yüzde 35 Büyüme ile Kapatacak

Lenovo, Türkiye bilgisayar pazarı verilerini paylaştı. Buna göre pandemi etkisiyle birlikte yılın ikinci ve üçüncü çeyreğinde pazarda ciddi büyüme kaydedildi. Türkiye bilgisayar pazarı için yıl sonu öngörülerini de paylaşan Lenovo Türkiye Genel Müdürü Emre Hantaloğlu, pazarın 2020’de 2.2 milyon adet satış ile geçen yıla göre %35’lik büyüme ile sona ereceğini öngördüklerini açıkladı.

Pandemi döneminde uzaktan eğitim ve uzaktan çalışma ile ile bilgisayar ihtiyacı gerek Türkiye’de gerekse globalde oldukça arttı. Aynı zamanda pandemi koşulları nedeniyle üretim ve tedarik zincirinde de aksamalar yaşandı. Ancak buna karşın global bilgisayar pazarı ve satış adetleri ciddi artış gösterdi.

Globalde birinci çeyrekte %10’luk bir küçülme gözlenirken, ikinci çeyrek itibariyle ciddi bir artış gözlemleniyor. İkinci çeyrekte %11,2’lik, üçüncü çeyrekte ise %14,6’lık bir büyüme kaydedildi. Bu verilere göre yılın ilk 9 ayında 207 milyon adet satış yapıldı ve pazarda %6’lık büyüme yaşandı. Global bilgisayar pazarının yılı 300 milyon adet seviyesinde kapatması bekleniyor.

Türkiye Bilgisayar Pazarı 2020’de Yüzde 35 Büyüyecek 

Türkiye Bilgisayar Pazarı 2020'de %35 Büyüyecek 

Türkiye bilgisayar pazarı üretim ve tedarik zincirindeki aksaklıklara ek olarak artan döviz kurları ile de mücadele etmek zorunda kalsa da Türkiye’de de 2020 ikinci çeyrek itibariyle bilgisayar satışları ciddi oranda arttı. Lenovo Türkiye Genel Müdürü Emre Hantaloğlu Türkiye bilgisayar pazarı hakkında şu açıklamaları yaptı:

“Türkiye’de pandemi öncesi (2019) bilgisayar sahipliği 50 kişiden biri olarak gerçekleşmişti. Pandemi sonrasında uzaktan çalışma ve eğitim ile bu sayı 37 kişiden biri olarak değişti. Ekonomik olarak ve eğilimler olarak Türkiye ile benzerlik gösteren Polonya’da bilgisayar sahipliği 2019’da 17 kişiden biri olarak gerçekleşti ve 2.3 milyonluk bir pazar var. Ancak Türkiye’de 1.6 milyonluk bir pazar var. BT teknolojilerinin Türkiye’de daha alacağı yol var. Sektör büyüklüğü, sektör ihracatı ve istihdamı henüz istenen seviyede değil. Ancak ele ele verip daha fazla yatırım yapılıp bu alanların daha fazla geliştirmesi gerekiyor. Hem katma değerli ihracat hem de yeni teknolojilerin üretimi ve yeni neslin yeni teknolojileri daha iyi anlaması olarak önemsiyoruz.”

Pazarının 2020’de 2.2 milyon adet satış ile geçen yıla göre %35’lik büyüme ile yılı tamamlayacağını öngördüklerini açıklayan Hantaloğlu, “2. Çeyrek itibariyle pandemi etkisini global bilgisayar pazarı verilerinde açık bir şekilde görebiliyoruz. Tahminler 280-300 milyon adet olarak yılın tamamlanması ve yaklaşık %7-8’lik bir büyüme kaydedileceği yönünde. Türkiye’de 2020’de  2.2 milyon adet bilgisayar satılması bekleniyor. Bu geçen yıla göre %35’lik büyümeye işaret ediyor. Bunda pandeminin etkisini görüyoruz. Ancak tedarik sıkıntıları tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de söz konusu. Ekran, işlemci vb. Donanımlar %100 karşılanamıyor. Bunlar sağlandıkça satış verilerinin artmasını bekliyoruz.”

Yılın ilk 9 ayında yaklaşık 1.6 milyonluk satış yapıldığını açıklayan Hantaloğlu, bunun geçen yıla göre %48’lik bir büyümeye işaret ettiğini belirtti. Lenovo’nun Türkiye bilgisayar pazarı liderliğine işaret eden Hantaloğlu, “Yılın ilk 9 ayında Lenovo toplam pazarda satılan her 4 bilgisayardan birini sattı ve şirketimiz %25,3’lük bir paya sahip.” dedi.

Türkiye’de bilgi ve iletişim sektörünün Türkiye’deki durumuna da değinen Hantaloğlu, sektör büyüklüğünün 26.8 milyar dolar olduğunu ve bu rakamın gayri safi milli hasılanın %3,5’uğuna denk geldiğini belirtti.

İlginizi Çekebilir:

Göz Hareketiyle İçeriği Başka Ekrana Aktaran Laptop – Lenovo Yoga S940 İnceleme 

Lenovo, Katlanabilir Dizüstü Bilgisayar Modeli ‘ThinkPad X1 Fold’u Ön Siparişe Açtı 

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz