turkovac-seri-uretim-teknosafari

Türkiye tarafından 1 ay önce acil kullanım onayı için başvuruda bulunulan yerli COVID aşısı Turkovac, başvurudan onay aldı. Acil kullanım onayı alan Turkovac, seri üretim için başladı.

Koronavirüs salgını devam ederken, Omicron varyantı da baskın salgın olmaya başladı. Çok daha güçlü ve ciddi olduğu belirtilen Omicron varyantı, kapanma sürecini dahi geri getirebilecek düzeyde. Bu kapsamda birçok ülke, artık kendi aşısını üretmiş durumda. Türkiye ise Turkovac aşısı için seri üretim aşamasına geçti.

Fahrettin Koca, yerli COVID-19 aşısı Turkovac ‘ın acil kullanım onayı aldığını paylaştı. Onayın alınması ile birlikte Turkovac, seri üretime başladı.

turkovac-fahrettin-koca-teknosafari

Fahrettin Koca“50 yıl sonra Türkiye hücreden başlayarak Türk bilim insanlarımız tarafından yüzde 100 yerli olarak geliştirilen bir aşıyı geliştirmiş olduk. Aynı zamanda 24 yıl aradan sonra, yerli aşımız üretilmiş oluyor. Böylece Kovid-19 aşısı üreten bugün itibariyle 9 ülkeden biri olduk. Şu an dolum tesislerinin olduğu alandayız. Şu an dolum, etiketlenme ve ambalajlanma olan noktadayız. Dolum tesislerinde dolumu, etiketlenmesi ve ambalajlanması burada yapılıyor, üretim başlamış oldu. Sayın Cumhurbaşkanım, işaret ettiğiniz üzere yıl bitmeden acil kullanım onayı ve üretimi TURKOVAC’ın başlamış oldu. Bu başarı liderliğinizde bütün milletimizin başarısıdır.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

turkovac-acil-kullanim-onayi-teknosafari

Seri üretime başlanması için düzenlenen törende Recep Tayyip Erdoğan ise, “Kendi bilim insanlarımız ve araştırmacılarımız tarafından geliştirilmesi çok daha anlamlıdır. Yerli aşımızın seri üretime geçişinin mutluluğunu yaşıyoruz. Gereken onayları alarak üretim ve kullanma aşamasına gelen TURKOVAC aşımız, milletimizi salgına karşı en etkili şekilde koruma gayretlerimizin sembolüdür. Böylece vatandaşlarımıza Sinovac ve BioNTech aşısının ardından TURKOVAC’ı da sunabileceğiz. TURKOVAC’ın üretimiyle birlikte tüm insanlıkla paylaşmaktan memnuniyet duyacağız. TURKOVAC aşımızın ülkemize, milletimize ve tüm insanlığa hayırlı olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

İlginizi Çekebilir:

AYA NEO el konsolu, Ryzen 6000 serisinden güç alabilir

Honor, katlanabilir Magic V modelini duyurdu

2021 yılında en çok satan oyunlar açıklandı

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz