Perşembe, Ekim 28, 2021
Ana SayfaDijitalTwitter Okumadan Paylaşılan Makalelere Sınırlama Getiriyor

Twitter Okumadan Paylaşılan Makalelere Sınırlama Getiriyor

Twitter, üzerinde uzun zamandır çalıştığı bir özelliğin test aşamasında olduğunu duyurdu. Test sürecindeki bu özellik ile birlikte kullanıcılar, bir makaleyi okumadan retweetlemek istediğinde bu makaleyi okumak isteyip istemediklerini soran bir uyarı ile karşılaşacak.

Bazı Android işletim sistemine sahip cihazlarda test aşamasında olduğu duyurulan özellik ile birlikte şirket, platformda oluşabilecek bilgi kirliliğine ve yazıları okumadan paylaşan insanlara karşı önlem almak istiyor. Söz konusu test ile birlikte içinde herhangi bir makalenin bağlantısı bulunan tweetlerin retweet edilmesinden önce kullanıcılara soru sorulacak. Bu sayede yaşanacak tartışmaların bir nebze de olsa önüne geçilmesi bekleniyor.

Geçtiğimiz günlerde siyasi reklamları kaldıran şirket, teyide yönelik etiket özelliklerini yayınlanması ile birlikte oluşacak dezenformasyonların önlenmesi isteniyor.

Ancak bu özellik makale paylaşımı engellemiyor. Destek ekibinin paylaştığı tweetin altında kullanıcılar yeni özellik ile ilgili bazı sorular sordu. Bunlardan en dikkat çekici soru ise “makalenin okunmadan paylaşıldığına dair uyarıyı takipçiler görebilecek mi?” oldu. Konu üzerine 2016 yılında Columbia Üniversite ve Fransız Ulusal Enstitüsü (Inria) tarafından yapılan bir araştırma, Twitter’da paylaşılan içeriklerin yüzde 59’una hiç tıklanılmadığını gösteriyor.

Son günlerin tartışmalı konularından birisi olan trol ve bot hesapların önüne geçebilmek için sürekli yeni bir özelliği duyuran şirket, platform üzerinde yaşanan bilgi kirliliğini azaltmak için çaba sarf ediyor. Twitter CEO’su Jack Dorsey, Trump ile yaşanan sürtüşmenin ve Trump tarafından imzalanan sosyal ağ kararnamesinin ardından dezenformasyona karşı açtıkları savaşı devam ettireceklerini açıklamıştı.

Tüm bunlara ek olarak daha önce getirilen bir kısıtlama ile Twitter, kullanıcıların paylaşımlarına yapılan mention’lar üzerindeki kontrollerini artırmalarını sağlayan yeni bir yanıt kısıtlama özelliğini duyurmuştu.

Twitter CEO’su Jack Dorsey’in konuyla ilgili paylaşımı:

Twitter Jack Dorsey

Twitter tarafından uygulanan yanıt kısıtlama özelliği ile, kullanıcılar “tweet” oluşturdukları sekmenin alt kısmında yeni bir küre ikonu görecek. Bu ikona tıkladıktan sonra ise kullanıcıların, söz konusu tweet’e kimlerin yanıt verebileceğini seçmesini sağlayan yeni bir pencere açılıyor. “Kimler yanıt verebilir?” başlığıyla açılan pencere, kişilere “Herkes”, “Takip ettiğim kişiler” veya “Daha önce yanıtladığım kişiler” olmak üzere toplamda 3 ayrı seçenek sunuyor.

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Twitter, Minnettarlık ve Teşekkür için Yeni Bir Emoji Yayınladı!

Twitter, 5G Baz İstasyonlarına Yapılan Saldırılar ile İlgili Kışkırtıcı Paylaşımları Kaldıracak!

Twitter, Bir Tweetin Tüm Retweet’lerini Gösteren Özelliği Test Etmeye Başladı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR