Ticari taksilerle yaşadığı kriz mahkemeye taşınan Uber için 16 Ekim’de alınan kararlardan biri daha uygulamaya konuldu. Dün akşam uygulanmaya başlanan kararla birlikte artık Uber’e Türkiye’den erişim tamamen engellenmiş oldu.  

İnternet üzerinden ulaşım hizmeti veren Uber’in ticari taksi sahiplerini rahatsız etmeye başlaması ve aradaki krizin tırmanması, yasal süreçlere girilmesine zemin hazırlamıştı. Atmosferin gerilmesiyle beraber İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası ve Birleşik Taksiciler Derneği uygulamayla ilgili şikâyette bulunmuş ve dava açmıştı. Açılan davanın ardından mahkeme, Uber ve Uber XL hizmetlerinin haksız rekabete sebebiyet verdiği gerekçesiyle Uber’in Türkiye’deki faaliyetlerinin durdurulmasına karar vermişti.  

Alınan kararla birlikte mahkeme, Uber’in Türkiye’deki hizmetlerini yasaklamış ve internet uygulamalarına da erişim engeli koyulmasını talep etmiş oldu. 16 Ekim’de alınan ve uygulamaya erişimin yasa dışı olduğuna kanaat getiren karar dün akşam itibariyle uygulanmaya başladı. Artık Türkiye içerisinde internet üzerinden Uber’e erişim mümkün olmayacak.  

“Taksiciler kazandı, Türkiye kaybetti” 

Kararın uygulamaya konulmasını ve erişim engelini Twitter üzerinden duyuran Yaman Akdeniz, konuyla ilgili olarak “Sonunda mahkeme kararı uygulandı ve Uber Türkiye’den erişime bu akşam engellendi. Kararın icrası bu kararı uygulamaya yetkisi olmayan Erişim Sağlayıcılar Birliği tarafından yapıldı. Taksiciler kazandı, Türkiye kaybetti” şeklinde bir paylaşımda bulundu.  

Alınan karar ve uygulamaya konulmasıyla ilgili özellikle sosyal medyada tepkiler artmaya devam ediyor. Konu ilk gündeme geldiğinde gazeteci Nevşin Mengü de kanun tasarısına tepkisini Twitter üzerinden “Yağmur yağınca, trafik yoğun saatlerde, büyük bavul varsa, evcil hayvan taşınacaksa, sayın vekiller vatandaşı makam araçlarıyla taşısın bir zahmet o zaman” sözleriyle ifade etmişti.