Xiaomi resmi olarak elektrikli otomobil sektörüne giriş yaptığını duyurdu. ‘Xiaomi Automobile’ ismiyle anılan elektrikli otomobil şirketinin 300 kişilik bir ekibi bulunuyor. 

Elektrikli otomobil sektörü günden güne büyümeye devam ederken biz de her geçen gün başka bir şirketin sektöre el attığını görüyoruz. Huawei, nisan ayında ‘Cyrus Smart Selection SF5’ ile elektrikli otomobil sektörüne resmi olarak giriş yapmıştı. Bunun yanı sıra Apple’ın da halihazırda üzerinde çalıştığı bilinen ‘Apple Car’ isimli bir projesi bulunuyor. Apple ve Huawei’nin yanı sıra Çinli teknoloji şirketi Xiaomi de bu yılın başında elektrikli otomobil sektörüne giriş yapacağını duyurmuştu. 

Xiaomi’nin mart ayının sonunda yapmış olduğu resmi bir açıklamayla netleşen elektrikli otomobil projesi için şirketin 10 milyar dolar yatırım yapacağı belirtilmişti. Proje için birkaç şirketle ortaklık için görüşen şirket, şimdi ise elektrikli otomobil şirketini resmi olarak kurduğunu duyurdu. 

Xiaomi otomobil sektörüne girdi

‘Xiaomi Automobile Co. Ltd.’ ismiyle elektrikli otomobil sektörüne giriş yapan şirket, 10 milyar yuan yani 155 milyon dolar civarında bir sermayeyle pazarda aktif olacağını açıkladı. Xiaomi’nin kurucusu ve CEO’su Lei Jun otomobil şirketinin de başında olacak. 

Şirketin yaptığı açıklamalara göre, Xiaomi Automobile ismiyle anılan şirkete, 20 binden fazla başvuru yapıldığı ve şu an için 300 kişilik bir ekibin kurulduğu açıklandı. Ancak Xiaomi, işe alım sürecinin henüz tamamlanmadığını ve daha fazla kişiye istihdam sağlayacağını belirtti. 

Xiaomi Automobile için ortaklık görüşmeleri sürüyor

Mart ayında ortaya çıkan bir haber Xiaomi’nin elektrikli otomobil projesi için Çinli Great Wall Motor ile görüşmeye başladığını ortaya koymuştu. Acak söz konusu ortaklık gerçekleşmedi. Çinli teknoloji üreticisi de başka şirketlerle görüşmeye devam ediyor. Aktarılan detaylara göre, Xiaomi, China Evergrande ile de görüşüyor. Ancak henüz anlaşmanın tamamlanmadığı belirtiliyor. 

Xiaomi CEO’su ve kurucusu Lei Jun, Xiaomi Automobile şirketinin dünyanın her yerinde hayatın keyfini çıkarmak için kullanıcılara yüksek kalitede akıllı elektrikli otomobiller sunmayı hedeflediklerini dile getirdi. Detaylara göre, Xiaomi Automobile on yıl içinde ciddi bir büyüme oranına ulaşacak. 

İlginizi Çekebilir:

Xiaomi Elektrikli Otomobil için 10 Milyar Dolar Yatırım Yapacağını Açıkladı

İsveç, Araçları Sürüş Halindeyken Şarj Edebilen Bir Elektrikli Yol Test Ediyor! 

OPPO ’nun da Elektrikli ve Otonom Otomobil Geliştireceği Söyleniyor

Haftanın En Yeni Teknolojileri – Dünyanın En Pahalı Otomobili ile 28 Milyon Dolara Piknik Keyfi!:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz