Cumartesi, Ocak 16, 2021
Ana Sayfa Teknoloji Xiaomi Satış Rakamları ile Üçüncü Çeyrekte 15 Rekor Kırdı

Xiaomi Satış Rakamları ile Üçüncü Çeyrekte 15 Rekor Kırdı

Çinli teknoloji şirketi Xiaomi, yılın ilk üç ayını ve 3. çeyreğini rekorlarla kapattı. İlk 9 aya ve Temmuz, Ağustos, Eylül aylarını kapsayan 3. çeyreğe ilişkin iş ve finansal sonuçlarını açıklayan şirket 15 farklı alanda rekor niteliğinde sonuçlar elde ettiğini duyurdu. Toplam gelirini %34,5 artıran şirket 72,2 milyara (Yaklaşık 11 Milyar Dolar) ulaştı. Xiaomi ‘nin satış rakamları bu dönemde ciddi oranda arttı ve satış adedi 46,6 milyon birime ulaştı.

Xiaomi, 30 Eylül 2020 tarihinde sona eren yılın ilk dokuz ay ve geçtiğimiz üç ayı kapsayan denetlenmemiş konsolide finansal sonuçlarını açıkladı.Şirket yaptığı açıklamada başarılı bir şekilde tamamladığı bu dönemde %34,5’lik bir büyüme elde ederken; gelirlerini, karlılığını ve satışlarını ciddi oranda artırdı.

İşte Xiaomi’nin 2020’nin 3. çeyreğinde kırdığı 15 rekor:

 • Toplam gelir 72,2 milyar RMB’ye ulaşırken, yıllık büyüme oranı %34,5 oldu
 • Düzeltilmiş net kar 4,1 milyar RMB’ye ulaşırken, yıllık büyüme oranı %18,9 oldu
 • Akıllı Telefon gelirleri 47,6 milyar RMB’ye ulaşırken, yıllık büyüme oranı %47,5 oldu
 • Xiaomi Akıllı telefon satış rakamları 46,6 milyon birime ulaşırken, yıllık büyüme oranı %45,3 oldu
 • Yurtdışı pazar gelirleri
 • Yurtdışı IoT ve yaşam tarzı ürün gelirleri
 • Yurtdışı internet hizmetleri gelirleri
 • Yurtdışı MIUI MAU (aylık aktif kullanıcı sayısı)
 • İnternet hizmetleri reklam gelirleri
 • Küresel MIUI MAU (aylık aktif kullanıcı sayısı)
 • Smart TV’ler ve Mi Box MAU (aylık aktif kullanıcı sayısı)
 • AIoT platformundaki bağlı IoT cihazlarının sayısı (akıllı telefonlar ve dizüstü bilgisayarlar hariç)
 • Xiaomi’nin IoT platformuna (akıllı telefonlar ve dizüstü bilgisayarlar hariç) bağlı beş veya daha fazla cihaza sahip kullanıcı sayısı
 • Mi Home uygulaması MAU (aylık aktif kullanıcı sayısı)
 • AI Assistant MAU (aylık aktif kullanıcı sayısı)

En Çok Satan 3. Telefon Markası Xiaomi 

En Çok Satan 3. Telefon Markası Xiaomi 

Xiaomi Corporation tarafından yapılan açıklamada “Grup, 2020’nin üçüncü çeyreğinde güçlü büyüme ivmesini sürdürerek rekor düzeyde üç aylık gelir ve net kâr elde etti.” ifadesine yer verildi. Açıklamada ayrıca pandemi koşulları nedeniyle bir hayli zorlu geçen bu dönemde akıllı telefon ve tüketici IoT platformunda büyüme elde edildiğinin altı çizildi.

Xiaomi, akıllı telefon pazarında 46,5 milyon cihaz satma başarısı göstererek Huawei ve Apple’ı geride bırakmış ve dünya genelinde en büyük akıllı telefon üreticileri arasında tekrar üçüncü sıraya yükselmişti. Şirket bu dönemde satışlarını %43,3 artırma başarısı gösterdi. Bu büyümenin hem Çin hem de Çin dışı pazarlar için geçerli olduğunu belirtelim. Canalys’e göre Xiaomi’nin, 2020’nin 3. çeyreğinde %13,5 pazar payı elde ettiğini de hatırlatalım.

Diğer taraftan, Xiaomi’nin Çin’deki akıllı telefon ortalama satış fiyatı premium akıllı telefon satışlarının artması nedeniyle yıllık %14,7 artış gösterdi.

Yurtdışı gelirler ilk kez toplam gelirin yarısından fazla

Xiaomi’nin yurtdışı pazarlardan elde ettiği gelirler, yıllık %52 artarak 39,8 milyar RMB oldu. Şu ana kadar elde edilen en yüksek yurtdışı geliri olan bu rakam toplam gelirin %55’ini oluşturuyor

Canalys’e göre Xiaomi’nin Batı Avrupa’daki akıllı telefon satışları yıllık %107,3 artarak %13,3 pazar payına ulaştı ve ilk defa bu bölgede ilk üç şirket arasında yer aldı.

Xiaomi, %33,9’luk pazar payı ile üst üste üç çeyrektir İspanya’da akıllı telefon satışında liderliğini sürdürüyor. Xiaomi ayrıca Latin Amerika, Orta Doğu ve Afrika gibi çeşitli diğer pazarlarda da hızlı bir büyüme gerçekleştirdi.

Xiaomi, mevcut kanal ağlarını güçlendirirken hücresel taşıyıcı kanallarında önemli ilerlemeler kaydetti. 30 Eylül 2020 itibarıyla Xiaomi, 50 ülkede 100’den fazla alt ağı kapsayan 50’den fazla telekom operatörü ile ortaklık kurdu. Yılın ilk 9 ayında Xiaomi, e-ticaret kanalları aracılığıyla Hindistan haricindeki yurtdışı pazarlarda 10 milyonun üzerinde akıllı telefon satışı gerçekleştirdi.

İlginizi Çekebilir:

Xiaomi, 2020 Yılının Üçüncü Çeyreğinde Türkiye’de En Çok Akıllı Telefon Satan Marka Oldu

Xiaomi, 2020 Yılının Üçüncü Çeyreğinde Akıllı Telefon Pazarında Apple’ı Geride Bıraktı 

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR