BiP Veri Gizliliği

Turkcell tarafından geliştirilen yerli mesajlaşma uygulaması ‘BiP’, kullanıcılarda veri gizliliği ve güvenliği endişelerini artıracak yeni bir patent başvurusunda bulundu. Patentin, kullanıcıların yazışmalarını analiz ederek müzik önerisinde bulunan bir teknolojiyi kapsadığı ifade edildi.  

Popüler mesajlaşma platformu WhatsApp, kısa bir süre önce koşullarını ve gizlilik ilkesini değiştireceğini duyurdu. Bu kapsamda; WhatsApp kullanıcı verilerinin, 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren çatı şirket Facebook ve Facebook’a bağlı şirketlerle paylaşılacağı ifade edildi. Platform, daha sonra kullanıcılara konuya ilişkin bir uygulama içi bildirim de göndermeye başladı. Bildirimdeki ‘Kabul Et’ butonuna tıklayarak yeni koşulları onaylamayan kullanıcıların ise belirlenen süre sonunda WhatsApp kullanamayacağı belirtildi. Bunun üzerine şirket, hızlı bir biçimde eleştiri oklarının hedefi haline geldi. Birçok kullanıcı, WhatsApp’a alternatif mesajlaşma uygulamaları ararken SignalTelegram ve BİP’e akın etti.  

Fakat kısa bir süre önce; Turkcell tarafından geliştirilen ‘BiP’ isimli yerli mesajlaşma uygulamasının, kullanıcılarda veri güvenliği ve gizliliği endişelerini artıracak yeni bir patent başvurusunda bulunduğu ortaya çıktı. Başvurunun, 4 Kasım 2020 tarihinde yapıldığı ifade edildi. Patentin ise kullanıcıların yazışmalarını analiz ederek duygu durumunu belirleyen ve buna göre müzik önerisinde bulunan bir teknolojiyi kapsadığı belirtildi.  

İşte ‘BİP’ uygulaması için yapılan patent başvurusundaki açıklama! 

BiP Patent

Diğer yandan; Turkcell, ‘BİP’ uygulaması için yaptığı patent başvurusunda şu ifadelere yer verdi:  

“Bu buluş, kullanıcıların mobil cihazları üzerinde kullandıkları mesajlaşma uygulamasındaki yazışmalardan doğal dil işleme ile duygu durumunun belirlenmesine ve belirlenen duygu durumuna göre kullanıcıya müzik önerisinde bulunulmasına imkan sağlayan bir sistem ile ilgilidir.” 

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

BİP, 6 Günde 10 Milyondan Fazla İndirildi

BİP Nedir? BİP Nasıl Kullanılır? BİP Kimin?

WhatsApp Politikasının Değiştirilmesinden Sonra BİP 24 Saatte 1 Milyondan Fazla İndirildi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz