Perşembe, Ekim 28, 2021
Ana SayfaDijitalBrezilya Merkez Bankası WhatsApp’ın Uygulama İçi Para Transferi Özelliğini Askıya Aldı

Brezilya Merkez Bankası WhatsApp’ın Uygulama İçi Para Transferi Özelliğini Askıya Aldı

WhatsApp’ın ilk olarak Brezilya’da başlattığı uygulama içi para gönderme ve ödeme özelliği askıya alındı. Ülkede yaklaşık bir haftadır kullanılan WhatsApp para transferi özelliği Merkez Bankası tarafından düzenlenen yeni bir kararnameyle iptal edildi. 

Anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın uzun süredir uygulama içi para gönderme ve ödeme özelliği üzerinde çalıştığı ve platforma söz konusu özelliği eklemek istediği biliniyordu. Yapılan denemelerin ardından şirket para transferi özelliğini ilk olarak en büyük pazarlarından olan Brezilya’da geçen hafta hizmete sunmuştu. Ancak Brezilya Merkez Bankası, anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın uygulama içi para gönderme özelliğini askıya aldığını açıkladı.

WhatsApp Para Transferi özelliği için Merkez Bankası’ndan izin almadı

Brezilya Merkez Bankası tarafından yapılan resmi açıklamaya göre, WhatsApp söz konusu özelliği kullanabilmek için Merkez Bankası’ndan izin almadı. Açıklamada özelliğin kullanıcılara izin alınmadan sunulması rekabet ve veri gizliliği konularında Merkez Bankası ödeme sistemlerine zarar verebileceği belirtildi. 

Brezilya Merkez Bankası kararı almadan önce şirketlerin ödeme hizmetleriyle çalışmak için önce Merkez Bankası’ndan izin almaları gerektiğini belirten yeni bir düzenleme yayınladı. 

Yeni düzenlemenin ardından iki farklı bakış açısı ortaya çıktı. Bir kesim Merkez Bankası’nın WhatsApp’ın pazar yoğunluğu ve gizlilik açısından potansiyel bir tehlike taşıdığını ve düzenlemenin mantıklı olduğunu dile getirdi. Bir diğer kesim ise, Merkez Bankası’nın almış olduğu kararın aşırı olduğunu söyledi.

Kararın ardından WhatsApp açıklama yaptı

Brezilya Merkez Bankası’nın almış olduğu karar sonucunda WhatsApp’tan da bir açıklama geldi. Bir WhatsApp sözcüsü, Brezilya’daki kullanıcıları için dijital ödeme sağlamak adına Merkez Bankası ve yerel ortaklarla çalışmaya devam etmek istediklerini dile getirdi. WhatsApp sözcüsü, söz konusu özellik için çalışmaya devam edeceklerini ve bu çalışmanın pazar yoğunluğu açısından endişeleri de ele alacaklarını açıkladı. 

Brezilya Rekabet Kurumu Cielo ile WhatsApp’ın iş birliğini de engelledi

WhatsApp, uygulama içi para transferi konusunda sadece Merkez Bankası ile sıkıntı yaşamadı. WhatsApp’ın ödeme işlemleri için Brezilya’da hizmet veren kredi ve banka kartı operatörü olan Cielo ile de ortaklığı da engelledi. Kararı Brezilya hükümetinin ulusal rekabet düzenleme kurumu olan Ekonomik Savunma İdari Konseyi (CADE) verdi.

WhatsApp’ın uygulama içinde para gönderme ve ödeme hizmetinin açıklandığı gün Brezilyaz’nın en büyük ödeme şirketi olan Cieolo’nun hisseleri yüzde 30 seviyelerinde artış göstermişti. CADE’de söz konusu iş birliğinin pazar dağılımında önemli sıkıntılar yaratacağını düşündüğü için bu kararı aldıklarını belirtti.

WhatsApp’ın uzun süredir üzerinde çalıştığı ve denemelerin ardından önce Brezilya’da hizmete sunduğu uygulama içi para transferi özelliğinin askıya alınması şu an için elbette ki negatif bir durum olarak değerlendiriliyor. Ancak WhatsApp sözcüsünün yaptığı açıklama göz önüne alınınca WhatsApp’ın Merkez Bankası’nın kurallarına uyarak söz konusu özelliği kullanıcılarına ilerleyen dönemlerde tekrardan sunması bekleniyor. Alınacak kararlar bizlere ilerleyen zamanlarda neler olabileceği konusunda yol gösterebilir.

İlginizi Çekebilir:

Whatsapp Son Görülme Kapatıldı Mı?

WhatsApp ile Dijital Ödeme ve Para Gönderme İşlemi

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR