Pazartesi, Ocak 18, 2021
Ana Sayfa Dijital Facebook, Verileri İzinsiz Kullandığı Gerekçesiyle Güney Kore’de 6.1 Milyon Dolar Para Cezası...

Facebook, Verileri İzinsiz Kullandığı Gerekçesiyle Güney Kore’de 6.1 Milyon Dolar Para Cezası Aldı

ABD merkezli sosyal medya devi Facebook, kullanıcı verilerini izinsiz kullandığı gerekçesiyle Güney Kore’de 6.1 milyon dolar para cezası aldı. Güney Kore Kişisel Bilgileri Koruma Komisyonu ayrıca, aynı gerekçeyle platform hakkında inceleme de başlattığını duyurdu.

ABD merkezli sosyal medya devi Facebook, kullanıcı verilerini izinsiz bir biçimde kullandığı gerekçesiyle Güney Kore’de 6.1 milyon dolar para cezası aldı. Güney Kore Kişisel Bilgileri Koruma Komisyonu ayrıca, aynı gerekçeyle platform hakkında inceleme de başlattığını duyurdu. Konuya ilişkin açıklamada; ülkedeki 18 milyon kullanıcının 3.3 milyonunun verilerinin, istekleri dışında operatörlerle paylaşıldığı belirtildi. Söz konusu ihlalin 2012 yılının Mayıs ayı ve 2018 yılının Haziran ayı arasında gerçekleştiğine işaret eden komisyon, sorumlunun “Facebook Ireland Ltd” olduğunu belirtti.

Aktarılan detaylara göre; Facebook bünyesinde, kullanıcı verilerinin izinsiz bir biçimde operatörlerle paylaşılmasını mümkün kılan bir sistem yer alıyordu. Bu sayede kullanıcılar, başka bir operatöre Facebook ile giriş yaptığında arkadaş listeleri operatörler ile paylaşılıyordu. Bu yılın Ağustos ayında kurulan komisyon, bu ceza sonrası Facebook hakkında cezai işlem için inceleme başlatılacağını açıkladı.

Facebook Güney Kore sözcülerinden bir kişi, konuya ilişkin açıklama yaptı

Facebook Güney Kore

Diğer yandan; Facebook Güney Kore sözcülerinden bir kişi, yaşanan gelişme sonrası konuya ilişkin açıklama yaptı. Mümkün olduğu kadar yüksek oranda inceleme sürecine yardımcı olmaya çalıştıklarını belirten şirket, komisyonun bir cezai inceleme talep ettiğini açıklamaktan üzüntü duyduklarına işaret etti. Açıklamada daha detaylı bir bilgi paylaşımında bulunulmadı. Bununla birlikte, Facebook’un da henüz kararın detaylarını incelemediği dile getirildi.

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Mobil Reklamlarda Marka Güvenirliği, Facebook’ta Minimum Seviyede!

Facebook, İzmir Depremi İçin Yaklaşık 1 Milyon Liralık Yardım Paketini Açıkladı

Facebook’tan YouTube’a Karşı Reklam Hamlesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR