Yaşanmış Hikâyeleri Konu Alan Filmler
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
4 dakika

Tekno Safari editörleri olarak yaşanmış olaylara ve kişilere odaklanan film listemizle karşınızdayız. İşte gerçek hayattan hikâyelerle gününüze anlam katacak en iyi 10 film, ‘Gerçek hayattan uyarlanan en iyi filmler’, ‘Yaşanmış hikâyeleri konu alan filmler’, ‘Gerçek bir öyküden uyarlanan filmler’ ve ‘Yaşamın içinden filmler’…

Sıcak havalar ve yoğun iş temposu nedeniyle boş vakitlerini evde geçirmeyi tercih edenler için keyifli bir liste hazırladık. IMDb puanlarını dikkate alarak hazırladığımız film listemizde, gerçek hayattan kişilerle tanışacaksınız. İşte ‘Gerçek hayattan uyarlanan en iyi filmler‘, ‘Yaşanmış hikâyeleri konu alan filmler’, ‘Gerçek bir öyküden uyarlanan filmler’ ve ‘Yaşamın içinden filmler’…

Gerçek Hayattan Uyarlanan En İyi Filmler 

Yaşanmış Hikâyeleri Konu Alan Filmler

İşte gerçek hayattan uyarlanan en iyi filmler!

  • 127 Hours (2010) IMDb: 7,5 
  • The Two Popes (2019) IMDb: 7,6 
  • Zodiac (2007) IMDb: 7,7 
  • Dog Day Afternoon (1975) IMDb: 8,0 
  • Cindrella Man (2005) IMDb: 8,0 
  • The Pursuit of Happyness (2006) IMDb: 8,0 
  • Cacth Me If You Can (2002) IMDb: 8,1 
  • Green Book (2018) IMDb: 8,2 
  • A Beautiful Mind (2001) IMDb: 8,2 
  • Schindler’s List (1993) IMDb: 8,9 
127 Hours 

Gerçek hayattan uyarlanan en iyi filmler listemize çarpıcı bir filmle başlıyoruz. Oscarlı Danny Boyle’un yönetmenliğini yaptığı film, genç bir dağcı olan Aron Ralston’un büyük bir kaya parçasına sıkışmasını konu alıyor. Kimseye haber vermeden çıktığı bu yolculukta Aron, 5 gün boyunca kolu kayaya sıkışmış bir şekilde aç ve susuz olarak beklemeye başlar. İlk anlarda yardım beklese de kimsenin Aron’dan haberi yoktur. Filmin ilerleyen dakikalarında yalnızca kendi imkanlarıyla kurtulacağını anlayan Aron, bunun için bir mücadele vermeye başlar. Oldukça sürükleyici bir hikâyeye sahip olan 127 Hours’un izleyiciyi heyecanlandıran filmler arasında olduğunu söyleyebiliriz. 

The Two Popes 

Bir dönem yönetmenliğiyle adından söz ettiren Fernando Meirelles’in  2019’da Netflix seyircisiyle buluşturduğu The Two Popes, Katolik Kilisesi’nde iki güçlü adamın rekabetini konu alıyor. Papa Benedict ve Papa Francis birbirlerine iki zıt noktadırlar. Papa Benedict yeniliklere kapalı bir noktada dururken Papa Francis ise sorgulayıcı ve Katolik inancına getirdiği yeni bakışlarla farklı bir noktada durmaktadır. Başrollerini Anthony Hopkins ve Jonathan Pryce’ın paylaştığı filmde, iki papanın birbirlerine karşı mücadelesini ve aynı zamanda geçmişlerinde kalan izlerle yüzleşmelerini izliyoruz.  

Zodiac  

Jake Gyllenhaal, Mark Ruffalo, Robert Graysmith’i başrollerde izlediğimiz Zodiac, 60’lı yıllarda seri cinayetler işleyen ve kendine Zodiac adını takan bir katilin hikâyesine odaklanıyor. Katille ilgili hiçbir ipucuna ulaşamayan polis için Zodiac adeta bir sırdır. Bu sırada katil ise işlediği cinayetleri gazetecilere yolladığı şifreli mektuplarla bir oyun haline getirir. Yıllar geçtikçe cinayetler azalsa da zaman zaman mektuplar gelmeye başlar. Aradan 10 yıl geçmesine rağmen katil hâlâ bulunamamıştır. 

Dog Day Afternoon  

1975 tarihli suç, drama filmi olan Dog Day Afternoon 1972’de Brooklyn Bankası’nda geçen bir soygunu hikâyesine taşıyor. Filmde dolandırıcı olan Sonny ve arkadaşı Sal, Brooklyn Bankası’nı soymaya karar verirler fakat planlar tersine gider. Polislerin bankanın etrafını çevirmesi nedeniyle soyguncular bankadaki insanları rehin almak zorunda kalırlar. Filmin ilerleyen dakikalarında ise iki soyguncu hem suçlu hem de kahraman ilan edilirler. 

Cindrella Man  

Gerçek hayattan uyarlanan filmler listemize sırada başrolde Russel Crow’u izlediğimiz Cindrella Man ile devam ediyoruz. Film Cindrella Man lakabıyla tanınan ünlü boksör James J. Braddock’un gerçek yaşam öyküsüne dayanıyor. Ekonomik buhranın yaşandığı 1930’lu yıllarda geçen film, Braddock ailesinin verdiği yaşam mücadelesini gözler önüne seriyor. Ailesine bakabilmek için tutkuyla bağlı olduğu boks sporunu bırakmak zorunda kalan Jim’in tesadüfen boks şampiyonu Max’le dövüşmesi gerekir ve bu durum Jim’in hayatında bir şeylerin değişmesine neden olacaktır.  

The Pursuit of Happyness  

Amerikan yapımı dram filmi olan The Pursuit of Happyness Amerikalı bir iş adamı Chris Gardner’ın hikâyesini izleyiciyle buluşturuyor. İşinde başarısız olması ve akabinde yaşadığı ekonomik sıkıntılar nedeniyle karısı tarafından terk edilen Gardner, oğluyla birlikte sokaklarda yaşamaya başlar. Oğlunun sevgisinin de etkisiyle işleri yoluna koymaya çalışan Gardner tuvalet temizler ve düşkünler evinde çalışır. Film boyunca Gardner’ın oğluyla olan konuşmaları ve göstermiş olduğu mücadele oldukça ilham verici.  

Cacth Me If You Can  

Leonardo DiCaprio, Tom Hanks, Christoper Walken, Amy Adams, Nathalie Baye gibi ünlü oyuncuları kadrosunda gördüğümüz Catch Me If You Can, Frank Abagnale Jr.’ın hayat öyküsünden esinlenmiştir. Frank Abagnale doktor, savcı ve pilot kimlikleriyle milyonlarca dolarlık çek sahtekarlığı yapmaktadır. FBI’ın en çok arananlar listesinde olan zeki dolandırıcının yakalanması da bir o kadar zordur.  

Green Book 

Özellikle pandemi döneminde adından söz ettiren Green Book’da ünlü bir piyanist ve şoförü olarak çalışan Tony’nin hikâyesini izliyoruz. Siyahilerin eşitlik mücadelesi verdiği 1960’lı yıllarda geçen filmde ünlü Afro Amerikalı piyanist Dr. Don Shirley çıkacağı konser turunda şoför olarak çalışması için Tony’i işe alır. Tony ise önyargılı, şiddet meyilli ve eğitimsiz biridir. Fakat çıktıkları bu yolculukta karşılaştıkları ayrımcı olayların ve tavırların etkisiyle bir dostluk kurarlar.  

A Beautiful Mind  

Listemizde Russel Crow’un başrolde yer aldığı bir diğer film de A Beautiful Mind. Asosyal bir matematikçi olan John Nash’ın hayatını konu alan film, iki dalda Oscar ödüllerinin de sahibi. Ortaya attığı bir teoriyi kanıtlama çabası içinde olan John Nash çevresinde ününü yaymaya başlar. John Nash diğer yandan şizofrenik belirtiler de yaşamaya başlar.  

Schindler’s List 

Gerçek hayattan uyarlanan en iyi filmler listemizi Schindler’s List filmiyle bitiriyoruz. 2’nci Dünya Savaşı’nda Nazilerin soykırımından binin üzerinde Yahudi’yi kurtarmayı başaran  Oskar Schindler adlı bir iş adamının hikâyesini izliyoruz.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir: 

Haziran Ayında Türkiye’de En Çok İzlenen Film ve Diziler Açıklandı! 

BluTV’de Ailece İzleyebileceğiniz Filmler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz