Apple Elektrikli Otomobil Batarya

Reuters’ın haberine göre; ABD merkezli teknoloji devi Apple, uzun bir süredir üzerinde çalıştığı elektrikli otomobil projesi kapsamında Tesla için batarya üreten CATL ile görüşüyor. Şirketin, BYD isimli batarya üreticisi ile de benzer görüşmeler yürüttüğü ifade ediliyor.  

İngiliz haber ajansı Reuters’ın haberine göre; ABD merkezli teknoloji devi Apple, uzun bir süredir üzerinde çalıştığı elektrikli otomobil projesi kapsamında Tesla için batarya üreten CATL ile görüşmeye başladı. Şirketin, BYD isimli batarya üreticisi ile de benzer görüşmeler yürüttüğü dile getirildi. Yapılan görüşmelerin henüz sonuca bağlanmadığının da altı çizildi. Diğer yandan; Çinli batarya üreticileri CATL ve BYD’nin, anlaşmaya sıcak bakmadığı belirtildi. İddialar, Apple’ın anlaşmaya varmak için ABD’de fabrika kurulmasını şart koştuğuna işaret etti.  

Aktarılan diğer detaylara göre; Apple, ABD’de fabrika açma şartını Çin hükumeti ve ABD hükumeti arasında yaşanabilecek olası gerilimler nedeniyle öne sürüyor. Fakat söz konusu şirketlerin, ABD’de fabrika açarak maliyeti artırmaya sıcak bakmadığı ifade ediliyor. CATL’in dünyanın en büyük batarya üreticisi, BYD’nin ise dünyanın en büyük dördüncü batarya üreticisi olduğu da biliniyor.  

Apple, elektrikli otomobil projesi kapsamında lityum demir fosfat pil kullanmak istiyor 

Apple Otomobil Projesi

Reuters, konuya ilişkin iddialarını şirkete yakın 4 kaynağa dayandırıyor. Kimliklerini gizli tutan kaynaklar, Apple’ın elektrikli otomobillerinde lityum demir fosfat pillerin kullanılmasını istediğine işaret ediyor. Nikel ve kobalt kullanılarak üretilen bataryaların, şirkete maliyet avantajı yaratacağı dile getiriliyor. Apple tarafından geliştirilen otomobil projesi ve elektrikli otomobilin ne zaman son tüketici beğenisine sunulacağı ise henüz net olarak bilinmiyor.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Volkswagen CEO’su, ‘Apple Car’ Otomobil Projesinden Korkmadığını Açıkladı 

Apple, 2024 Yılında ‘LiDAR’ Sensöre Sahip Elektrikli Otomobil Üretimine Başlayacak

Apple, otomobil teknolojisiyle ilgili yeni bir patent başvurusunda bulundu 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz