Apple Geri Dönüştürülebilir iPhone

Apple CEO’su Tim Cook, kısa bir süre önce ‘Vivatech 2021’ etkinliğinde gerçekleştirdiği online bir röportajda şirketin yeni ‘iPhone’ modellerini tamamen geri dönüştürülebilir materyallerden üretmeyi hedeflediğini açıkladı. ABD merkezli teknoloji şirketi, daha önce 2030 yılına kadar ürünlerinin imalat sürecinde doğal kaynaklar kullanmayı amaçladıklarını da duyurmuştu.  

ABD merkezli teknoloji devi Apple, bir süre önce 2030 yılına kadar ürünlerinin imalat sürecinde doğal kaynakların kullanımına geçiş yapmayı amaçladıkların duyurmuştu. Şirketin, son yıllarda çevrecilik ve sürdürülebilirliğe yönelik hamleler yaptığı biliniyordu. Kısa bir süre önce, Tim Cook’tan da şirketin bu tutuma yönelik çalışmalarını doğrulayan yeni bir açıklama geldi. Apple CEO’su, ‘Vivatech 2021’ etkinliğinde medya şirketi Brut’un CEO’su Guillaume Lacroix ile gerçekleştirdiği online bir röportajda şirketin yeni ‘iPhone’ modellerini tamamen geri dönüştürülebilir materyallerden üretmeyi hedeflediğini açıkladı.  

Röportajda Lacroix, Tim Cook’a her yıl yeni bir modeli kullanıma sunulan ‘iPhone’ ve ‘Mac’lere ilişkin çevresel sürdürülebilirlik hedeflerini sordu. Cook, yanıtında Apple’ın dahili operasyonlarının çoğunda yenilenebilir enerji kullanması nedeniyle halihazırda karbon nötr bir şirket olduğuna işaret etti. Fakat şirketin, tedarik zincirinden son tüketiciye kadar tüm ekosistemini 2030 yılına kadar karbon nötr hale getirmeyi planladığı belirtildi. Şirket CEO’su ayrıca, faaliyetlerinde yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanmaya başlamalarından bu yana tedarikçilerini de aynı hamleyi yapmaya teşvik ettiklerini dile getirdi. Yüzden fazla tedarikçinin gelecek yıllarda tamamen karbon nötr hale gelmeye hazırlandığına işaret eden Cook, son ürünlerinin hedeflerini yansıttığının da altını çizdi.  

Apple, geçen yıllarda iPhone ve Apple Watch’larda kutu içeriğine şarj adaptörü koymayı bırakmıştı 

iPhone Kutu Şarj Adaptörü

Diğer yandan; Tim Cook, en yeni Mac modellerinin yüzde 40 geri dönüştürülmüş alüminyum içerdiğini ve iPhone 12 serisinin yüzde 98’den fazla geri dönüştürülmüş toprak mineralleri barındırdığını ifade etti. Şirket CEO’su, röportajında ayrıca daha yeni modellerde geri dönüştürülmüş bileşen kullanıma katkıda bulunmak için Daisy gibi robotik cihazlar kullandıklarını dile getirdi. Daisy’nin, iPhone’ları parçalarına ayırdığı biliniyordu. Bununla birlikte Apple, geçen yıllarda iPhone ve Apple Watch gibi birkaç ürün serisinde kutu içeriğine şarj adaptörü koymayı bırakmıştı. Bu gelişmeyle yeni bir endüstri trendi başlatan teknoloji devi, söz konusu hamlesiyle teknolojik atık miktarını azaltarak çevresel sürdürülebilirliğe katkı sağlamayı hedeflediğine işaret etmişti.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Tim Cook, Apple CEO Koltuğunu 10 Yıl İçinde Bırakabileceğini Açıkladı 

Apple CEO’su Tim Cook, Facebook’u Eleştiri Yağmuruna Tuttu! 

Apple CEO’su Tim Cook, Şirketin Facebook ile Yaşadığı Gerilime İlişkin Açıklama Yaptı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz