Samsung Exynos 2200 İşlemci

Güney Koreli teknoloji şirketi Samsung, dizüstü bilgisayarlar ve akıllı telefonlar için geliştirdiği ‘Exynos 2200’ işlemci modelini bu yılın ikinci yarısında tanıtmaya hazırlanıyor. 5 nm fabrikasyon süreciyle üretilecek olan işlemcinin, AMD’nin Radeon grafik kartlarıyla uyumlu bir biçimde çalışması ve Windows 10 tabanlı olması bekleniyor.  

The Korea Economic Daily’nin haberine göre; Güney Koreli teknoloji şirketi Samsung, Exynos 2200’ işlemci modelini bu yılın ikinci yarısında tanıtmaya hazırlanıyor. İşlemcinin, hem akıllı telefonlar için mobil işlemci versiyonu hem de dizüstü bilgisayar versiyonuyla gelmesi bekleniyor. Bu nedenle; söz konusu yonga setinin, şirketin ilk dizüstü bilgisayar işlemcisi olacağı belirtiliyor. Bununla birlikte; ‘Exynos 2200’ün, ‘AMD’nin Radeon grafik işlemci birimleriyle uyumlu bir biçimde çalışacağı ve Windows 10 işletim sistemi tabanlı olacağı dile getiriliyor.  

Paylaşılan diğer iddialara göre; Exynos 2200, 5 nm transistör mesafesi ile üretilecek. Aynı fabrikasyon sürecini kullanan Exynos 2100’e kıyasla iyileştirilmiş özelliklerle gelecek olan işlemci, üstün işlem gücü ve batarya verimliliği vadedecek. Bununla birlikte model, hem dizüstü bilgisayarlar hem de akıllı telefonlara üstün performansta yüksek güç tasarrufu getirmeyi hedefleyecek.  

Samsung, daha önce de AMD ile iş birliği yaptığına yönelik iddialarla gündeme gelmişti

Samsung AMD İş Birliği

Diğer yandan; Samsung, daha önce de ‘Radeon’ ekran kartları için AMD ile iş birliği yaptığına yönelik iddialarla gündeme gelmişti. 2019 yılında şirketin, AMD imzalı grafik kartı kullanan bir işlemci geliştirmeye başladığı iddia edilmişti. Bu yılın Şubat ayında ise Samsung’un, 2021 yılı sonlarına doğru ‘Exynos 2200’ işlemci ile ‘PC’ pazarına gireceği dile getirilmişti. ‘Exynos 2200’ün ayrıca, Apple’ın ‘M1’ işlemcisi ve Qualcomm’un ikinci nesil Snapdragon 8cx işlemci mimarisiyle rekabet edeceği tahmin edildi.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Samsung, Yeni ‘Exynos 1080’ İşlemci Modelini Tanıttı 

Samsung, Exynos 2100 İşlemcisini PC’ye Getirecek

Samsung, Yeni Amiral Gemisi İşlemcisi Exynos 2100’ü Tanıttı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz