İtalyan sanatçı Maurizio Cattelan’ın Art Basel Miami Beach’te sergilenen eseri ‘bantlı muz’ sosyal medyada büyük bir etki göstermişti. Haberin duyulması üzerine sosyal medyada birçok kullanıcı benzer fotoğraflar paylaştı. Bazı belediyeler de bu post modern sanat akımından etkilendi. Yörelerinin ünlü ürünlerini duvara bantlayarak çektikleri fotoğrafları paylaşan belediyeler Cattelan’a göndermede bulundu.

İtalyan sanatçı Maurizio Cattelan’ın 120 bin dolara satılan sanat eserine; Trabzon Belediyesi ‘bantlanmış hamsi’, Kayseri Belediyesi ‘bantlanmış pastırma’, Datça Belediyesi ‘bantlanmış badem’ ve Şanlıurfa Belediyesi ise ‘bantlanmış biber’ fotoğrafı paylaşarak meydan okudu.

Belediyelerin ‘bantlı muz’dan ilham alarak gerçekleştirdikleri paylaşımlarından bazı örnekler:

Sosyal medyada belediyelerin paylaştığı ‘sanat eser’leri kullanıcılar tarafından büyük ilgi gördü ve konuşuldu.

Maurizio Cattelan’ın ‘duvara bantlanmış muzdan’ oluşan ‘Komedyen’ isimli eseri, yenmesi öncesinde 120 bin dolara satılmış ve bütün dünyada merak uyandırmış, tartışma yaratmıştı.

120 bin dolara satılan muzun yenmesinin eseri satın alan kişi için bir anlamı olmadığını belirten galeri direktörü Lucien Terras, “Datuno eseri mahvetmedi, muz burada bir fikirdi” şeklinde bir açıklama yaptı. Yenilen muzun yeni bir muzla değişitirilebileceği ve önemli olanın fikir olduğu belirtildi.