WhatsApp ilk önce Brezilya’da başlattığı yeni sistem ile Facebook Pay’ı kullanarak sohbet üzerinden para gönderme işlemini kolaylaştırıyor. Şimdilik sadece Brezilya’da kullanılan dijital ödeme yönteminin yakında tüm bölgelere yayılması bekleniyor.

Pazartesi günü WhatsApp paylaştığı blog yazısında Brezilya’daki kullanıcıları için dijital ödemeleri hizmete sunduğunu duyurdu. Uygulama üzerinden yapılan bu ödemeler sosyal devin geçen yılın sonlarında tanıttığı dijital ödeme hizmeti olan Facebook Pay ile çalışıyor.

Şirketin yaptığı açıklamaya göre insanların WhatsApp sohbet uygulaması ile güvenli ve kolay bir şekilde birbirlerine para göndermelerine olanak vermeyi amaçladıklarını söyledi. Dünyanın en büyük mesajlama uygulamasının yetkisiz işlemleri engellemek için aldığı güvenlik önemleri olarak altı haneli özel PIN veya parmak izi tarama gerekliliği bulunmakta.

WhatsApp Kullanıcılarına Ücretsiz Para Gönderme Seçeneği

WhatsApp üzerinden yapılan para gönderme veya satın alma işlemlerinin kullanıcılara ücretsiz olacağı fakat işletmeler için müşteri ödemelerini alırken işlem ücreti kesileceği belirtildi.

Şimdilik sadece Brezilya kullanıcıları kredi veya banka kartlarını bağlayarak kullanmaya başlayabiliyor. WhatsApp başlangıç olarak bazı Brezilya bankalarıyla ortaklık yapacak ve ileride Türkiye’ye gelmesi durumunda da bankalarımız ile de ortaklık yapabileceğini düşünüyoruz.

Sadece sınırlı bir bölgede sunulan mesaj uygulaması üzerinden ödeme yöntemi, gelecekte daha fazla ülkeye yayılmaya oldukça hevesli gözüküyor. Henüz Amerika’da da kullanılmaya başlanmayan WhatsApp üzerinden para gönderme sistemi sadece Facebook ve Messenger üzerinden kullanılabiliyor.

Türkiye’ye ne zaman geleceğine dair ne yazık ki henüz bir bilgi bulunmamakla beraber gelmesi durumunda çoğu kullanıcı ve mağazaların bu ödeme yöntemini tercih etmeye başlaması olası gözüküyor.

İlginizi Çekebilir:

WhatsApp Kullanıcılarının Numaraları Google Arama’da Görülüyor

Dünyada 10 Kişiden 8’i Temassız Ödemeyi Tercih Ediyor

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz