çin'in uydu fotoğrafları

NASA araştırmacıları, Çin’de Coronavirüs kaynaklı üretim düşüşüyle azalan hava kirliliğine ilişkin yeni fotoğraflar yayınladı. Yayınlanan fotoğraflar, ülkedeki “azot dioksit” (NO2) salınımına bağlı kirlilik oranının son 15 yılın aynı dönemindeki rakamlara kıyasla yüzde 30’a kadar azalmış olduğunu ortaya koydu.  

NASA’nın yayınladığı yeni görüntülerde, hava kirliliğinin dramatik biçimde azaldığını gösteren yeni, Çin’in uydu fotoğrafları var. Uzay ajansı bu düşüşün büyük oranda, Coronavirüs sebebiyle yaşanan seyahat kısıtlamaları ve üretim düşüşünden kaynaklandığını ifade etti. Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan virüs, bir süredir ülkede bulunan kişilerin seyahat etmesini engelliyor ve ülkenin belli bölgelerinde faaliyet gerçekleştiren büyük şirketlerin fabrika, ofis ve satış noktalarını kapatmasına sebep oluyordu. Yaşanan tüm bu gelişmeler, virüsün daha da yayılmasını önlemek için alınan geniş çaplı önlemler arasındaydı. 

NASA araştırmacılarının açıklamasına göre alınan önlemler Çin’de; motorlu araçlar, enerji santralleri ve üretim tesisleri aracılığıyla havaya salınan ve zehirli bir gaz olan “azot dioksit (NO2)” miktarında ciddi bir düşüşe sebep oldu. Yaşanan düşüşün ilk başta, salgının patlak vermesinin hemen ardından Wuhan şehri yakınlarında ortaya çıkmış olmasına dikkat çekildi. Paylaşılan detaylara göre; azot dioksite bağlı hava kirliliği oranlarındaki düşüş, Wuhan’dan sonra hızlıca ülke geneline yayıldı. Kısa bir süre önce, benzer şekilde ülkedeki üretim miktarında yaşanan düşüş sonrası karbon salınımına bağlı hava kirliliği oranlarında ciddi bir düşüş yaşandığı da aktarılmıştı. 

Çin’in uydu fotoğrafları :nasa çin'in uydu görüntülerini yayınladı

nasa çin'in uydu görüntülerini yayınladıNASA araştırmacılarından biri olan Fei Liu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada belli bir olay sonrasında bu kadar büyük bir bölgede bu denli dramatik bir düşüşün ilk kez yaşandığını ifade etti. Liu, 2008’de yaşanan ekonomik durgunluk sırasında da azot dioksit oranlarının birkaç ülkede düşüş gösterdiğini hatırlattı. Fakat NASA araştırmacısı, o yıl yaşanan düşüşün daha kademeli olarak gerçekleştiğine işaret etti.

Bununla birlikte uzmanlar, 2008 Pekin Olimpiyatları sırasında da Pekin çevresinde benzer bir azalma yaşandığını belirtti. Fakat aktarılan detaylara göre, bu düşüş de daha çok başkentte gerçekleşmiş ve olimpiyat oyunları sona erdiğinde kirlilik seviyelerinde tekrardan bir yükseliş fark edilmişti. 

NO2 oranları, her “Çin Yeni Yılı” festivali döneminde düşüş gösteriyordu

Azot dioksit oranlarının, yılın bu dönemlerindeki “Çin Yeni Yılı” festivali kutlamaları boyunca Çin ve Asya genelinde her sene düşüş gösterdiği biliniyordu. Genellikle bu dönemlerde işletme ve fabrikalar, bir süreliğine faaliyeti durdurduğu ve tatil yaptığı için hava kirliliği bu dönemde düşüş gösteriyor ve festivalin ardından tekrar artışa geçiyordu. Fakat “Çin Yeni Yılı”nın bu seneki düşüşte önemli bir katkısı olsa da araştırmacılar, 2020’deki azot dioksit seviyesi düşüşünün bundan çok daha fazlası olduğuna işaret etti.

Liu, konuyla ilgili olarak bu sene festival ve kutlamaların bitişinden sonra kirlilik seviyelerinde yeniden artış görmediklerini belirtti. 2020’deki düşüş oranının önceki yıllardan daha fazla olduğunu ve daha uzun sürdüğünü söyleyen Liuülke genelindeki pek çok şehir virüsün yayılmasını en aza indirmek adına çeşitli önlemler aldığı için bu sonuca şaşırmadığını da sözlerine ekledi. Bununla birlikte araştırmacılar, 2020’deki azot dioksit değerlerini son 15 yılın aynı dönemindeki ortalama değerlerle karşılaştırdı. Yapılan çalışma, bu seneki değerlerin ortalamalara göre yüzde 10 ile yüzde 30 aralığında daha düşük olduğunu gösterdi.  

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız.

Coronavirüs, Çin’deki hava kirliliğini azaltıyor

Coronavirüs, Çin’deki banknotları tehdit haline getirdi

Cenevre Otomobil Fuarı coronavirüs sebebiyle iptal edildi