metanol yakıt kullanan ilk otomobil
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Alternatif yakıt türlerini kullanan güçlü otomobillerin sayısı her geçen gün artıyor. Metanol yakıt kullanan ilk otomobil Gumpert Nathalie tanıtıldı.  

Cenevre Otomobil Fuarı 2020’de görücüye çıkacak olan Gumpert Nathalie, Cenevre Otomobil Fuarı’nın iptal edilmesinden dolayı görücüye çıkamamıştı. Roland Gumpert tarafından kurulan Gumpert markasının, spor otomobili Gumpert Nathalie tanıtıldı. Gumpert Nathalie, tasarımı ve motor gücüyle fazlasıyla dikkat çekmeyi başarıyor ama asıl olayı ise metanol yakıt kullanan ilk otomobil olması. Gumpert Nathaliemetanol ile birlikte dört elektrikli motor ile birlikte hareket ediyor. 

Metanol yakıt nedir? 

Alternatif yakıt türlerinden bir, olan metanol üretilebilirliğinin ucuz olmasıyla fazlasıyla dikkat çekiyor. Metanol en temelinde bir alkol çeşidi. Ama üretilme aşamasında kimyasal atıklar ve yenilenebilir kaynaklar kullanılarak üretilebiliyor. Metonol, eskiden odunlardan damıtılarak elde edilebildiği için ‘odun alkolü’ bile denilebiliyor Metanol için. Hatta metanolkarbonmonoksit ile hidrojenin yüksek basınç altında, yüksek sıcaklıklarda sentezlenmesi ile de üretilebiliyor. Üretilebilirliğinin ucuz olması ve çevreci bir yakıt olarak kabul edilmesi ile biliniyor. Bir süredir benzin ve diğer yanıcı maddeler ile birlikte kullanılan metanolGumpert Nathalie modelinde ise ana yakıt olarak bulunuyor ama aynı zamanda araçta 4 tane elektrikli motor bulunmakta. 

Gumpert Nathalie özellikler 

Gumpert Nathalie özellikler 

Audi Sport’un eski direktörü Roland Gumpert tarafından kurulan Gumpert şirketinin, Aiways markası ile ortak tasarımı olan Gumpert Nathalie modeli E sınıfı olarak geçen bir otomobil. Yani oldukça güçlü bir motora sahip, üst sınıf bir otomobil. 65 litrelik bir deposu bulunan Nathalie, açıklanan bilgilere göre 830 kilometrelik bir menzile sahip.  

Metanol yakıtlı ve 300 – 600 kW güç üretebilen 4 elektrikli motoru olan Nathalie, 536 beygir güç üretebiliyor. Tabii ürete bildiği bu yüksek güç sayesinde 100 kilometre hıza 2.5 saniye içerisinde ulaşabiliyor.  

Güçlü ve keskin hatalara sahip olan bir gövdesi olan Gumpert Nathalie modelinden sadece 500 tane üretilecek.  

Gumpert Nathalie özellikler 

Gumpert şirketi tarafından, üst sınıf bir otomobil olarak tanıtılan Gumpert Nathalie için belirlenen bir satış fiyatı da var. Bu özel otomobil 460 bin dolarlık bir satış etiketine sahip. Bu da 2 milyon 912 bin Türk lirası ediyor demek. Sadece 500 tane üretilecek olan bu araç 2021 yılı içerisinde, kendisini satın alan özel müşterilerine ulaşacak.  

OKULLAR TATİL, MAÇLAR SEYİRCİSİZ, MARKETLER TALAN! – DigiToll #6

Yerli otomobilin tasarımcısı Pininfarina’nın 1877 beygirlik yeni elektrikli otomobili