Bu haberimizde, hayat kurtarabilecek en iyi 6 mobil uygulamayla karşınızdayız. Özellikle deprem ülkesi olmamız nedeniyle bazı mobil uygulamaları kullanmak neredeyse hayatımızda bir zorunluluk haline geldi. Elbette çözümü, uygulamalar yerine daha farklı yerlerde aramak gerek. Fakat, olası bir depremde enkaz altında kalma durumunda, sokakta şiddete, tacize maruz kaldığımızda veya herhangi bir acil durumda yakınlarımıza, emniyet güçlerine, çeşitli alternatifler aracılığıyla durumumuzu bildirebilir, sesimizi duyurabiliriz. Bu nedenle, Tekno Safari editörleri olarak acil durumlarda size faydalı olabilecek mobil uygulamaları listeledik. İşte; ‘hayat kurtarabilecek en iyi mobil uygulamalar’. 

İnternete bağlanma gerekliliği olmadan acil anlarınızda çoğunlukla tek butona basarak yakınlarınıza durumunuzu bildireceğiniz en iyi mobil uygulamalar haberimizin devamında. İşte; ‘hayat kurtarabilecek en iyi mobil uygulamalar’. 

Hayat Kurtarabilecek En İyi Mobil Uygulamalar 

Hayat Kurtarabilecek En İyi Mobil Uygulamalar

Bridgefy, Güvendeyim, HeyTell olmak üzere ‘hayat kurtarabilecek mobil uygulamalar’. 

Bridgefy 

Hayat Kurtarabilecek En İyi Mobil Uygulamalar

Bridgefy’ uygulaması aslında bir mesajlaşma uygulamasıdır. Fakat uygulamanın en önemli özelliği, acil durumlarda, internet ve SMS olmadan yakınlarınızla mesajlaşmanız olanak tanıması yer alıyor. Bridgefy uygulamasını Bluetooth ve konum servislerinizi açarak kullanıyorsunuz. Böylece diğer Bridgefy kullanıcılarını otomatik olarak algılayarak herhangi acil ve önemli bir durumda birbirinize mesaj göndermenizi sağlıyor. İnternete gerek olmadan 100 metreye kadar olan ve Brdigefy uygulamasını kullanan yakınlarınızla mesajlaşarak olası bir afet anında, durumunuzla bilgili anında bilgi alabiliyorsunuz. Böylece afet anlarında yoğun internet ve telefon kullanımı nedeniyle, hatların kilitlenmesine neden olmuyorsunuz. Böylece telefonları ve interneti asıl kullanması gereken kişiler kullanabiliyorlar. 

Bridgefy uygulamasını Play Store ve App Store’dan indirebilirsiniz. 

Güvendeyim 

Hayat Kurtarabilecek En İyi Mobil Uygulamalar

‘Hayat kurtarabilecek mobil uygulamalar’ listemizde sırada ‘Güvendeyim’ uygulamasıyla devam ediyoruz. Güvendeyim, AKUT tarafından geliştirilen bir uygulamadır. Deprem, sel veya herhangi bir acil durumlarda yakınlarınıza güvende olduğunuzu bildirmenizi sağlıyor. Uygulamada, en çok 10 kişiye kadar, en az 1 kişiye kadar telefon numarası ekliyorsunuz. Böylece Güvendeyim butonu aktif hale geliyor. Bir acil durumda bu butona dokunduğunuz takdirde eklediğiniz numaralara konumunuzla birlikte güvende olduğunuzu ifade eden bir SMS gönderiliyor. Uygulamanın püf noktalarından biri de güvende olduğunuza dair mesajınızın gitmesi için SMS hakkınızın olması gerekiyor. Eğer SMS hakkınız yoksa güvendeyim mesajınız paket ya da tarifenizin standart ücreti ile gönderiliyor. Güvendeyim uygulamasının da avantajları arasında Bridgefy uygulamasında olduğu gibi internet kullanımına gerek olmaması yer alıyor. Uygulamayı cihazınızda ilk açtığınızda bilgilerinizi ve gerekli telefon numaralarını eklerken internet kullanmanız gerekiyor. Fakat bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra artık uygulamayı internete bağlı olmadan da kullanabiliyorsunuz.  

Güvendeyim uygulamasını Play Store ve App Store’dan indirebilirsiniz. 

Red Panic Button 

Hayat Kurtarabilecek En İyi Mobil Uygulamalar

Hayat kurtarabilecek mobil uygulamalar listemizde son sırada ‘Red Panic Button’ uygulaması yer alıyor. Bu uygulamada kullanabileceğiniz bir ücretli bir de ücretsiz özellikler yer alıyor. Ücretsiz özelliklerle, acil SMS, e-posta gönderebiliyorsunuz, tweet  atabiliyorsunuz, panik mesajlarında adresinizi bildirebiliyorsunuz. Ücretli özellikleri arasında ise, acil çağrı, fotoğraflı, sesli ve videolu panik e-postası, telefonunuzun konumuna uzaktan erişim, hızlı SMS yanıtı yer alıyor. Herhangi bir acil durumda kırmızı panik butonuna dokunuyor ve eklediğiniz numaraya SMS veya e-posta ile konum bilgileriniz gidiyor. Red Panic Button, özellikle de şiddet, taciz gibi olaylarda kullanılabilecek bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. 

Red Panic Button uygulamasını Play Store ve App Store‘dan indirebilirsiniz.

Güvendesin 

Hayat Kurtarabilecek En İyi Mobil Uygulamalar

Güvendesin’de deprem, yangın, sel, doğal afetler ve tüm acil durumlarda ailenize, arkadaşlarınıza güvende olduğunuzu veya tehlikede olduğunuzu tek bir tuşla bildirmenizi sağlayan hayat kurtarıcı uygulamalardan biridir. Güvendesin uygulamasında farklı olarak herhangi bir tehlike durumunda, flaş buton, zil butonu, 112 butonu olmak üzere üç adet yardımcı buton kullanabiliyorsunuz. Uygulamayı kullanmak için, konumunuzu erişime açıyor ve acil durumlarda güvende olup olmadığınızı iletmek istediğiniz kişileri ekliyorsunuz. Daha sonra güvendeyim ya da güvende değilim sekmeleriyle eklediğiniz kişilere acil durumunuzu bildiriyorsunuz. Bunları da kullanamadığınız durumlarda, bahsettiğimiz üç adet butonu kullanarak yetkililerin sizi daha kolay bulmasını sağlayabiliyorsunuz. 

Güvendesin uygulamasını Play Store ve App Store‘dan indirebilirsiniz. 

HeyTell 

Hayat Kurtarabilecek En İyi Mobil Uygulamalar

HeyTell’ uygulaması çok düşük bir veri kullanımıyla telefonunuzu telsiz olarak kullanmanızı sağlar. Acil durumlarda aileniz veya arkadaşlarınızla sesli mesajlaşmanızı, konuşmanızı sağlayan HeyTell, Facebook arkadaşlarınız, Twitter takipçilerinizle birlikte, telefon numaranızı ve e-posta adresinizi bilen kişilerle HeyTell bağlantısı kurabilirsiniz.  

HeyTell uygulamasını Play Store ve App Store’dan indirebilirsiniz. 

Whistle 

Hayat Kurtarabilecek En İyi Mobil Uygulamalar

‘Hayat kurtarabilecek mobil uygulamalar’ adlı listemizde şimdi de ‘Whistle’ uygulaması yer alıyor. Kimse yanında bir düdük taşımaz ve acil durumlarda, enkaz altında kaldığınızda arama kurtarma çalışmaları sırasında sesinizi duyurmanız için Whistle gibi uygulamalar hayatınızı bir gün de olsa kurtarabilir. Düdük sesi, ekiplere sizin yerinizi kısa sürede bulmalarına ve kurtarılmanıza oldukça yardımcı olur. 

Whistle uygulamasını Play Store ve App Store’dan indirebilirsiniz. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız. 

İlginizi çekebilir: 

Teknolojide Kadın Derneği ve IMPACT 2030 Türkiye Etki Konseyi, Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü Kapsamında Yeni Bir Etkinlik Düzenledi 

‘Amerikadaniste’, Clubhouse Üzerinden İlk Kez Açık Artırma Yapan Platform Oldu 

Facebook, Clubhouse Uygulamasına Rakip Olacak Bir Platform Üzerinde Çalışıyor 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz