Dünyada kullanım oranı bakımından en fazla ülke uzantısı kullanan ülkenin Türkiye olduğu açıklandı. Atak Domain’in aktardığı verilere göre, “.tr” uzantısı diğer ülkelerle kıyaslandığında dünyada ilk sıraya Türkiye yerleşiyor.

Kovid-19 salgını sebebiyle insanların evlerini işlerinden devam ettirmesi, öğrencilerin eğitimlerini çevrim içi ortamlarda alması gibi pek çok alanda dijital dönüşüm oranı ciddi şekilde yükselmiş durumda. Tüm dünyayı bir şekilde etkileyen bu dijital dönüşüm yükselişi, ülke uzantılı alan adı sayısında da önemli bir artış gerçekleştirdi.

Türkiye uzantısı “.tr”yi, Fransa takip ediyor

ICANN akredite kayıt kuruluşu Atak Domain’in aktardığı bilgilere göre, tüm dünyada ülke uzantılı alan sayısı 148,8 milyonatü yükseldi. Ülke uzantılı adlarının kendi ülkelerindeki kullanım oranlarına bakıldığında Türkiye’ye bağlı olan “.tr” uzantısı yüzde 79,63’lük oranla ilk sıraya yerleştirildiği belirtiliyor. Türkiye’nin ardından, yüzde 74,45 kullanım oranıyla Fransa ikinci sırada, yüzde 72,76 ile İtalya’nın ise üçüncü sırada yer alıyor. Yine sırasıyla yüzde 71,70 ile Norveç ve yüzde 70,94 ile Hindistan, listenin dördüncü ve beşinci sıralarını oluşturdu.

Adet bakımından Yeni Zelanda 19,2 milyonla ilk sırada

Aynı verilere adet bazlı bakıldığında ise Yeni Zelanda’ya bağlı olan Tokelau bölgesine ait olan “.tk” uzantısının 19,2 milyon alan adı ile en çok kullanılan olduğu belirtildi. Çin’e bağlı olan “.cn” uzantısı ise 18,6 milyon ile en popüler ikinci ülke uzantısı oldu. Almanya’ya bağlı olan “.de”, İngiltere’ye bağlı “.co.ok” ve Rusya’ya bağlı “.ru” ise en popüler üçüncü, dördüncü ve beşinci ülke uzantıları oldu.

Ülke uzantılı alan kodlarını bakımından birinci sıraya epey uzak olmasına karşın kullanım oranında zirvede Türkiye’nin bulunması  hakkında Atak Domain Genel Müdürü Bahaddin Yazıcı bazı açıklamalarda bulundu. Yazıcı: “Evrak zorunlulukları nedeniyle Türkiye’nin kayıtlı ‘com.tr’ uzantılı alan adı sayısı 334 bin 514. Ancak önümüzdeki aylarda Ağ Bilgi Sistemi’nin (TRABİS) devreye girmesi ile evraksız kayıtların başlaması  “com.tr”yi atağa kaldıracak ve ülkemiz diğer popüler ülke uzantıları gibi hızla milyonlu sayılara ulaşacak” ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilir:

‘.tr’ Uzantılı Alan Adları, Artık Yalnızca ‘BTK’ Tarafından Verilecek

Türkiye’de Zoom Kaynaklı Günlük İnternet Trafiği, 800 GB Seviyesine Yaklaştı 

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz