Salı, Ekim 19, 2021
Ana SayfaTeknolojiNVIDA RTX 3080 Ekran Kartının Teknik Özellikleri ve Görseli Sızdırıldı

NVIDA RTX 3080 Ekran Kartının Teknik Özellikleri ve Görseli Sızdırıldı

Üst seviye ekran kartlarında rakip tanımayan NVIDA, RTX serisinin yeni üyesini tanıtmaya hazırlanıyor. NVIDA RTX 3080 olarak adlandırılacak yeni grafik kartının teknik özellikleri ve tasarım detayları sızdırıldı. Toplam bant genişliğinde teoride en güçlü ekran kartı olan RTX 2080 Ti SUPER modeline kıyasla %20 artış sağlayan NVIDA, RTX 3080 modeline 10GB vRAM sunacak.

RTX serisi ile birlikte oyun dünyasına yeni bir soluk getiren NVIDA, üst segmentte rakip tanımamaya devam ediyor. RTX 2080 serisi ile birlikte AMD grafik kart mimarilerinin önünde olan üretici, RTX 3080 modelini tanıtmaya hazırlanıyor. Teknik özellikleri ve tasarım detaylarının sızdırıldığı grafik kartı performansı ile video editörlerinin ve oyunseverlerin gözde parçalarından birisi olacak. Amiral gemisi sınıfında en yüksek grafik ayarlarında oyunları oynatabilecek ekran kartı UserBenchmark testinde görüldü. 2.1GHz baz frekansında çalışan GPU, 19Gbps GDD6X bellek ile beraber geliyor. 10DE 2206 kod adı ile performans testinde görülen ekran kartı, 10GB VRAM ile birlikte geliyor.

NVIDA RTX 3080, 2080 Ti modelindeki 4352 CUDA çekirdekleri kullanacak

NVIDA RTX 3080
UserBenchmark Sonuçları

Toplam bant genişliğinde saniyede 760GB veri akışına izin verecek NVIDA RTX 3080, bu özelliği ile birlikte piyasanın en güçlü ekran kartına %20 oranında artış avantajını elde edecek. GA102-200-KD-A1 SKU birimine 4352 CUDA çekirdekleri ile sahip olacak model bu mimarisi ile birlikte RTX 2080 Ti ile benzerlik gösterecek. Sahip olduğu performans ile piyasanın en güçlü ekran kartlarından birisi olacak GPU, tasarım detaylarında RTX hatlarını kullandığını görüyoruz.

Soğutma ve plaka kullanımında iyileştirmelere gidileceği tahmin edilen yeni RTX modeli, RTX ON/OFF ve RTX Voice teknolojilerini kullanacak. Minecraft, Battlefield V, Call of Duty: Modern Warfare gibi RTX destekli oyunlarla, grafik ve ışık dengesini farklı seviyeye getirecek ekran kartı ses teknolojisinde de önemli çözümler sunacak. Özellikle mikrofondan çıkışında yaşanan bozulma ve alt frekansları engelleyen RTX Voice çözümü ile yayıncıların imdadına yetişen serinin yeni üyesinin önümüzdeki aylarda tanıtılması bekleniliyor.

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Sizi Bol Bol Güldürecek Netflix Komedi Dizileri 2020

Xampp Nedir? Xampp İndirme ve Xampp Kurulumu Nasıl Yapılır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR