Tesla Norveç Para Cezası

ABD merkezli elektrikli otomobil devi Tesla, Norveç mahkemesinden para cezası aldı. Verilen ceza kapsamında; şirketin, binlerce ‘Model S’ sahibine 16’şar bin dolar ceza ödeyeceği belirtildi. Cezanın, Tesla’ya batarya kapasitesini ve şarj hızını düşürdüğü gerekçesiyle verildiğinin de altı çizildi.  

Elon Musk liderliğindeki ABD merkezli elektrikli otomobil devi Tesla, Norveç mahkemesinden para cezası aldı. Norveç’te bir mahkeme, batarya kapasiteleri ve şarj hızını düşürdüğü gerekçesiyle gelen kullanıcı şikayetleri sonrası Tesla sahipleri tarafından açılan dava sonucunda Tesla’yı haksız buldu. Bu kapsamda, şirketin seçili ‘Model S’ sahiplerine 16’şar bin dolar ceza ödeyeceği kaydedildi. Elektrikli otomobil devinin ödeyeceği toplam cezanın ise yüz milyonlarca doları bulabileceği tahmin edildi.  

Aktarılan detaylara göre; Norveç’teki Tesla sahipleri, 2019’da gelen yazılım güncellemesi sonrası araç menzilinde 43 kilometreye yakın bir düşüş olduğundan şikayet etmeye başlamıştı. Sürücüler ayrıca, Tesla’nın ‘Supercharger’ şarj istasyonlarında hızlı şarj sürelerinin kısaldığına işaret ediyordu. Söz konusu problemlerin, 2013 ve 2015 yılları arasında piyasaya sürülen modellerde gözlemlendiği belirtiliyordu. Tesla ise söz konusu süreçte, amacının pil ömrünü iyileştirmek ve bataryayı korumak olduğunu dile getirmişti. Bununla birlikte şirket, bu amaca yönelik hamlelerin yalnızca küçük bir kullanıcı kitlesini etkileyeceğini de sözlerine eklemişti.  

Norveçli Tesla sahipleri, batarya kapasitesinde yüzde 11’e varan ani düşüşler gözlemlemeye başladı 

Norveçli Tesla Sahipleri

Fakat beklenen olağan kademeli düşüşlere kıyasla; bazı Norveçli Tesla sahipleri, batarya kapasitesinde yüzde 11’e varan ani düşüşler gözlemlemeye başladı. Bataryaya bağlı sorunlar; Norveç dışında, Danimarka ve ABD gibi başka ülkelerde de davalar açılmasına neden oldu. Diğer yandan; Tesla, davaya ilişkin herhangi bir resmi adım atmadı. Bu yüzden karar, gıyaben verildi. Şirketin, davayı açan 30 Tesla sahibine itiraz etmediği sürece 16’şar bin dolar ödeme yapmakla yükümlü olduğu kaydedildi. Norveç’te elektrikli otomobil kullanımının oldukça yaygın olduğu da biliniyordu. Ülkede 100 binden fazla modelin, yazılım güncellemesinden etkilenmiş olabileceği ve bu nedenle davanın, Tesla için oldukça yüklü bir hale gelebileceği tahmin edildi.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Musk Açıkladı: Tesla Bitcoin ile Ödeme Yöntemini Askıya Aldı!

Tesla, Otomobilde Ön Koltukların Arkaya Dönmesini Mümkün Kılan Yeni Bir Patent Aldı! 

Mercedes Benz Sesli Asistanı, Tesla Sorusuna Şaşırtıcı Bir Yanıt Verdi!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz