Salı, Haziran 2, 2020
Ana Sayfa Dijital Tüm Cihazlar İçin Sonsuzluk İşareti - ∞ - Nasıl Yapılır?

Tüm Cihazlar İçin Sonsuzluk İşareti – ∞ – Nasıl Yapılır?

Söz uçar, yazı kalır mantığıyla gelişen dijital dünyada, kendinizi ifade etmenin en pratik ve eğlenceli yolu emoji ve işaretlerden geçer. Bilgisayar ve telefonunuzun emoji klavyesinden sonsuzluk işaretine basmak istediğinizde eliniz boş dönebilirsiniz. Peki, manevi açıdan büyük anlamlar içeren sonsuzluk işareti nasıl yapılır?

John Wallis tarafından 1655’te ortaya konan sonsuzluk simgesi; matematik, fizik, sosyoloji gibi pek çok bilim dalıyla ilişkilidir. Geçmişten günümüze kadar pek çok medeniyet tarafından incelenmiştir. Matematiksel olarak uzayın sonsuzluğunu, ebediyet taşıyan bir değeri ve sonsuz büyük bir sayıyı ifade eder. Psikoloji açısından ise hiç bitmeyecek olan duyguları ifade eden sonsuzluk işareti, yana yatmış sekize benzeyen bir görünüme sahiptir. Teknolojik araçların klavyelerinde bulunmayan bu işaretin kullanımında bir kısayolun olup olmadığını merak eden kullanıcı sayısı ise gün geçtikçe artıyor. Siz de Instagram gibi uygulamalarda, duygu ve düşüncelerinizi ifade ederken sonsuzluk işareti kullanmak istiyorsanız bu yazımızı dikkatle okuyabilirsiniz!

Sonsuzluk İşareti Cep Telefonunda Nasıl Yapılır?

Sonsuzluk İşareti Cep Telefonunda Nasıl Yapılır

Android Telefonda Sonsuzluk İşareti Nasıl Yapılır?

Sonsuzluk işaretini yazabilmek için pek çok farklı yol vardır. Aşağıda bahsedilen aşamaları takip ederek klavyelerinize sonsuzluk işaretini ekleyebilirsiniz. İlk olarak Android işletim sistemine sahip telefonlardan başlayalım.

 • Öncelikle telefonunuzun ayarlar kısmını açıp dil ve giriş kısmına geçmelisiniz.

Sonsuzluk İşareti Cep Telefonunda

 • Dil ve giriş kısmına tıkladıktan sonra kullandığınız sanal klavyeyi seçip ardından da kişisel sözlük sekmesine tıklamalısınız.

sonsuzluk işareti android

 • Kişisel sözlük açıldıktan sonra karşınıza Türkçe, İngilizce ve Çince gibi çeşitli dil seçenekleri çıkacaktır.
 • Kullanmak istediğiniz dili ya da tüm dilleri seçtikten sonra üst tarafta bulunan ekle kısmına tıklamalısınız.

sonsuzluk işareti android

 • Ekle kısmına tıkladıktan sonra karşınıza iki adet boşluklu kısım çıkacaktır.
 • “Sözcük yazın” ibaresine sonsuzluk yazdıktan sonra kısayol ibaresine sonsuzluk işaretini yapıştırarak işlemi tamamlamış olursunuz.
 • Sonsuzluk kelimesini kullandığınız her an, klavye önerilerinde otomatik olarak sonsuzluk işareti (∞) karşınıza çıkacaktır.

sonsuzluk işareti android

iPhone’da Sonsuzluk İşareti Nasıl Yapılır?

iPhone işletim sistemine sahip bir telefonunuz varsa basit bir şekilde kısayol ekleyebilirsiniz.

 • İlk olarak cihazınızın ayarlar bölümü üzerinden genel seçeneğini seçmelisiniz.

sonsuzluk işareti iphone

 • Genel seçeneğine tıkladıktan sonra kullandığınız sanal klavyeyi seçerek metin değişimi kısmını açmalısınız.

sonsuzluk işareti iphone 2

 • Metin değişimine girdiğinizde, sağ üst köşedeki + simgesine dokunmalısınız.
 • İfade kısmına sonsuzluk işaretini (∞) sitemizden kopyalayıp yapıştırdıktan sonra sonsuzluk veya istediğiniz başka bir kısayol kelimesini yazarak işlemi tamamlayabilirsiniz.sonsuzluk işareti apple

Instagram Aracılığıyla Sonsuzluk İşareti Nasıl Yapılır?

Sosyal medyaya yükleyeceğiniz resim ve fotoğraflara sonsuzluk işareti eklemek istediğinizde Instagram’ın hikayeler kısmı yardımınıza koşacaktır. Instagram bünyesinde yer alan hikayeler bölümü, son gelen güncellemelerle birlikte içerisinde pek çok özellik barındırıyor. Bu özelliklerden birini kullanabilmek için ilk olarak elinizde hikayede paylaşmak üzere kullanacağınız bir fotoğraf ya da resim olmalıdır.

 • Fotoğrafınızı belirleyip Instagram’ın hikayeler kısmına yükledikten sonra üst sırada yer alan imgelerden çıkartmalar simgesine tıklamalısınız.

sonsuzluk işareti instagram

 • Çıkartmalar simgesine tıkladıktan sonra açılan pencerede gif ifadesine tıklamalısınız.

sonsuzluk işareti instagram

 • Gif ifadesine tıkladıktan sonraki aşamada ise karşınıza ne tür bir gif aradığınızı sorgulayacak bir sekme çıkacaktır. Bu sekmeye Türkçe olarak “sonsuzluk” ya da İngilizce olarak “infinity” yazarak rengarenk ve hareketli sonsuzluk işaretlerinden birini seçebilirsiniz.
 • Sonsuzluk işaretiyle anlam kattığınız fotoğrafınızı sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

sonsuzluk işareti instagram

Bilgisayarda Sonsuzluk İşareti Nasıl Yapılır?

Tıpkı telefonlarda olduğu gibi bilgisayar klavyelerinde de özel olarak bir sonsuzluk işareti bulunmaz. Windows ve Mac sistemli cihazlar için ayrı ayrı işlemler uygulanır.

Mac Bilgisayarlarda Sonsuzluk İşareti Nasıl Yapılır?

 • Klavyenizde option tuşuna ve 5 rakamına aynı anda basmalısınız. Sonsuzluk işareti, bilgisayar ekranınızda belirecektir.

Windows Bilgisayarlarda Sonsuzluk İşareti Nasıl Yapılır?

Windows bilgisayarlarda ise dört farklı yol vardır. Cihazın sahip olduğu sürüme uygun tuş kombinasyonunu denemeniz gerekir.

 • Eski Windows sürümlerinden biriyle çalışan bilgisayarlarda sonsuzluk işaretini yazmak için ALT tuşuna basılı tutup sırasıyla 2, 3 ve 6 rakamlarına basmalısınız.
 • Windows 10 sürümüyle çalışan bilgisayarlarda sonsuzluk işaretini yazmak için ALT tuşuna basılı tutup sırasıyla 8, 7, 3 ve 4 rakamlarına basmalısınız. Bu yöntemle ilgili olarak dikkat etmeniz gereken nokta ise (ALT+8734) kombinasyonunun her bilgisayarda işe yaramamasıdır.
 • Excel gibi uygulamalarda sonsuzluk işaretine ihtiyacınız olduğundaysa üst kısımda yer alan menünün ekle bölümünden simge seçeneklerine tıklayarak sonsuzluk işaretine ulaşabilirsiniz.

Uygulayabileceğiniz son yöntem ise her sürüm için geçerli olan karakter eşlemidir. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için;

 • Bilgisayar klavyenizden WİN+R kombinasyonunu uygulayarak çalıştır penceresini açmalısınız.

1

 • Açtığınız pencereye “charmap” kelimesini yazarak arama yaptığınızda, karşınıza karakter eşlem tablosu çıkacaktır.
 • Karakter eşlem tablosunun alt kısmında bulunan “Unicode’a git” bölümüne “221E” yazarak sonsuzluk işaretini karakter olarak kopyalayabilirsiniz.

1

Tüm bu formüller işe yaramıyorsa ya da bu simgeye bir kereye mahsus ihtiyaç duyuyorsanız size sunduğumuz sonsuzluk işaretini (∞) kopyalayıp yapıştırarak dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:

Berat Albayrak’tan, “1 milyon yazılımcı” projesi için açıklama

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

League of Legends Yeni Bir Reklam Modeli Yaratıyor

League of Legends e-spor oyunlarına artık reklam yayıncılığı için ilginç ve potansiyeli yüksek bir yöntem geliyor. Yeni bir güncelleme ile liglerin sponsorları doğrudan Rift'in...

Amerika’da Yağmalanan Telefonlar Apple Tarafından Kitlendi!

Amerika'da çıkan olaylar sebebiyle ülkede pek çok mağaza yağmalandı. Bu mağazalar arasında teknoloji dünyası için oldukça önem taşıyan Apple'da bulunuyor. Ancak şirketin, yağmalanan Apple...

Huawei P40 Pro İçin Profesyonel Zoom ve Çekim Önerileri

Teknoloji geliştikçe kullandığımız akıllı telefonlar aslında birçok konuda başka ürünlere ihtiyacımızı ortadan kaldırıyor. Bunların başında ise akıllı telefonlarla, profesyonel makinelerle çekilmiş izlenimi veren fotoğraflar...

Peak ve Zynga ‘dan Teknoloji Sektörüne Damga Vuran İmza

Dünyanın en büyük oyun şirketlerinden Zynga ‘nın, Türkiye’nin önemli oyun şirketlerinden Peak ’i 1,8 milyar dolara satın alacağı iddialarına yönelik şirketten açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada Peak...

Minecraft Dungeons İlk Büyük DLC’si Jungle Awakens Geliyor

Mojang'in kısa süre önce duyurduğu Minecraft Dungeons oyununun DLC paketi Jungle Awakens ormanda geçen bir macera sunacak. İlk DLC paketi olacak Jungle Awakens Temmuz...