Çarşamba, Mayıs 27, 2020
Ana Sayfa Girişim Uber Koronavirüs Önlemleri: Maske, Selfie ve Daha Fazlası

Uber Koronavirüs Önlemleri: Maske, Selfie ve Daha Fazlası

Uber Technologies koronavirüs ‘ün (Covid-19) yayılmasını engellemeye yönelik aldıkları önlemleri açıkladı. Uber’in koronavirüs salgının yayılmaması için aldığı önlemler; maske zorunluluğu, kişi kısıtlaması ve açık cam şeklinde. Bu kurallar sürücüler ve tüm kullanıcılar için geçerli. Maske kontrolü için de selfie zorunluluğu gelmiş bulunuyor.

18 Mayıs Pazartesi gününden itibaren şirket; Amerika, Latin Amerika, Kanada, Meksika, Avrupa ve Asya ülkelerinde, her sürücünün ve Uber hizmetini kullanan herkesin maske giymesini ve yolcuların arkada oturmasını istiyor.

Uber, ayrıca sürüşlerde standart olan izin verilen yolcu sayısını dörtten üçe düşürüyor.

Şirket Pazartesiye kadar her sürücüsünün ve kullanıcısının bu kurallara uyması ve bu hakkında detaylı bilgi edinmesi için uygulamalarına güncellemeler yayınlayacağını da söyledi.

Uber Koronovirüs (Covid-19) Kurallarına Uymayanlar Sistemden Atılıyor

blank

Şirket yöneticileri tekrar tekrar kurallara uymayan sürücüler ve kullanıcılar için hesaplarının devre dışı bırakılacağını bildirdi.

Uber, sürücülerin her gün çalışmaya başlamadan önce;

  • maske ile bir özçekim (selfie) atmalarını,
  • herhangi bir koronavirüs semptomu göstermediklerini,
  • araçlarını sterilize ettiklerini ve
  • sürüş sırasında pencereleri açık bırakacaklarını kabul etmeleri gerekecek.

Uber’in Ürün Yönetimi Kıdemli Direktörü Sachin Kansal yaptığı açıklamada, şirketin aynı zamanda kullanıcılar (biniciler) için de özçekim (selfie) doğrulamalarını eklemek istediğini söyledi. Ayrıca şirketin 20 milyondan fazla yüz maskesi satın aldığını ve bugüne kadar yaklaşık 5 milyon kadarını dağıttıklarını da belirtti.

Uber‘in İcra Kurulu Başkanı Dara Khosrowshahi‘nın yaptığı açıklamada da, şirketin sürücüler için maske ve dezenfektan satın almak için 50 milyon dolardan fazla para ayırdığını söyledi.

Sürücü savunuculuk grupları, Uber ve onun daha küçük ABD’li rakibi Lyft için dezenfektan ve maske satın almak ve güvenliği sağlamak için sürücülere yüklenen yükü eleştirdi.

Lyft geçen hafta sürücülerin ve binicilerin maske giymeleri gerektiğini açıklamıştı.

Uber‘in temizlik malzemeleri ve maske ihtiyacı olan sürücülere finansal yardım yapıp yapmayacağı sorulduğunda, Kansal doğrudan bir cevap vermedi. Fakat şirketin düşüncesinin sürekli gelişen bir yapıda olduğunu dile getirdi. Sürücülerin isterlerse arabalarına plastik bölme levha kurmakta serbest olduklarını da ekledi.

Çinli bir sürüş paylaşım şirketi olan Didi, Pekin’de sürücülere otomobillerine koronavirüs önlemleri kapsamında, mesafeyi koruyabilmeleri adına plastik bariyer kurmak için para ödüyor.

Uber geçen hafta dünya çapında 900’den fazla şehirde kullanılabilen sürüş paylaşma hizmetinin, Mayıs ayında pandemik kaynaklı düşüşten sonra kademeli bir artış gördüklerini söyledi.

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

İlginizi Çekebilir:

Uber’den Scooter paylaşım Servisi Lime’a 170 Milyon Dolarlık Yatırım

Craash Uygulaması Nedir, Nasıl Kullanır? – İnceleme

Huawei, ABD’ye ve Koronavirüs Pandemisine Rağmen Birinci Çeyrekte Büyüme Sağladı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

HBO Dizileri BluTV’de Yayınlanacak!

Yerli dijital yayın platformu BluTV, HBO ile anlaştı. Buna göre sevilen HBO dizileri artık BluTV'den yayınlanacak. İşte BluTV'de yayınlanacak HBO dizileri Yerli özgün yapımları ve...

Trump ‘tan Sosyal Medya Tehdidi: Ya Kapatacağız Ya da Güçlü Bir Düzenleme Yapacağız

ABD Başkanı Donald Trump'ın ilginç çıkışlarına bir yenisi eklendi. Dün yaptığı bir paylaşım Twitter tarafından "yanıltıcı içerik" olarak işaretlenen Trump, bugün sosyal medya hakkında...

Facebook’un Yeni Sesli Grup Konuşma İmkanı Tanıyan Uygulaması: CatchUp

Facebook, 8 kişiye kadar sesli grup görüşme imkanı sağlayan yeni bir uygulama geliştirdi. Facebook ’un CatchUp ismini verdiği yeni iletişim platformu oldukça sade bir...

Riot Games LoL’un e-spor Yayınlarında Görülecek Sihirdar Vadisi Arena Sancaklarını Duyurdu

Riot Games dünyanın en çok izlenen e-sporu konumunda bulunan resmi League of Legends esporu yayınlarında görülecek, kişiselleştirilebilir Sihirdar Vadisi Arena Sancaklarını duyurdu. Riot Games...

3 GSM Operatörüne de Bayram’da Yaşanan Kesinti Sebebiyle İnceleme Başlatıldı

Uygulanan sosyal izolasyon ve karantina tedbirleri nedeniyle bu yıl Ramazan Bayramı’nda insanlar evlerinden çıkamadı. Yaşanan bu dönemde GSM operatörleri bayramın birinci gününde yaşanan yoğun...