Beş yıldan fazladır hayatımızda olan USB Type-C girişli akıllı telefonlar ve dizüstü bilgisayarlar hızlı bir şekilde kabul edildi. Pek çok avantaj sağlayan ancak önemli gelişmelerin pek de yaşanmadığı USB Type-C şimdi ise bunu kırmaya hazırlanıyor. Belirtilen detaylara göre, USB Type-C 2.1 olarak anılan yeni sürüm, 240W güce kadar aktarım yapabilecek. 

USB bağlantı noktaları pek çok kullanıcı tarafından kullanışlı olarak anılıyor. Beş yıldan fazladır hayatımızın içine entegre olan ve akıllı telefonlardan dizüstü bilgisayarlarımıza, akıllı saatten kablosuz kulaklığa pek çok üründe görmeye alışık olduğumuz USB Type-C’nin hızı ve aktarımı konusunda ise beklenen seviyeye ulaşılamamıştı. Mevcutta bulunan sürüm 100 W güç aktarımı sunuyordu. Şimdi ise ortaya çıkan yeni bir haber USB Type-C 2.1 güncellemesine yükseldiğini ortaya koydu. Bu sayede yeni USB-C 2.1 sürümü 240W güç aktarımı destekleyecek.

240 W güç aktarımı

Kablolar geliştiren USB-IF, USB-C’nin son sürümü ile sektör için de önemli bir adım attı. USB Type-C 2.1 olarak anılan yeni sürüm, kullanıcıların cihazlarını bağlantı noktası üzerinden 240W’a şarj etmeye imkan tanıyacak. 

240W güç aktarımı desteği bulunan USB Type-C 2.1 sürümü sayesinde pek çok yeni cihaz ve ürün kategorisinde söz konusu desteği bulabileceğiz. Bu bağlamda en önemli konulardan biri olan adaptörler de bununla birlikte tarihe karışmaya başlayabilir. Çünkü kar amacı gütmeyen kuruluş USB Type-C 2.1 ile tek bir kablo kullanılabilecek. Yani ilerleyen dönemlerde adaptör kullanmak zorunda kalmayabiliriz. 

Sektörde ciddi değişiklikler yaratacak olan yeni sürümde, dikkat edilmesi gereken bazı noktalar da bulunuyor. USB-IF bu konuda 240W’ı destekleyen kabloların belirli teknik özelliklere sahip olması gerektiğinin altını çiziyor. Bununla birlikte kullanıcıların yanılmaması adına da kabloların özel olarak etiketleneceğini belirtiyor. Bu bağlamda söz konusu kablolar, EPR (Genişletilmiş Güç Aralığı) olarak etiketlenecek. 

Teknolojik cihazlar alanında ciddi değişiklikler yaratması beklenen bu güç aktarımı seviyesi, monitör, oyuncu dizüstü bilgisayarı ve daha pek çok güç gerektiren ürünlerle kullanabilecek. 

İlginizi Çekebilir:

Apple, ‘iPhone 12’ Kutusuna Şarj Adaptörü Koymadığı İçin Brezilya’da 2 Milyon Dolar Para Cezası Aldı 

Samsung, İlk Yuvarlanabilir Ekranlı Akıllı Telefonu ‘Galaxy Z Roll’ İçin Avrupa’da Marka Hakları Başvurusunda Bulundu! 

Bileğinizdeki Şık Akıllı Arkadaş: Huawei Watch Fit Elegant İnceleme:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz