YouTube Her Videoda Reklam

Popüler video platformu YouTube, 1 Haziran tarihinden itibaren her videoda reklam gösterilmeye başlanacağını açıkladı. Küçük içerik üreticilerin videolarından elde edilen gelirin, içerik üreticinin kendisiyle paylaşılmayacağı kaydedildi.  

Popüler video platformu YouTube, reklam politikasında yapılan değişiklik kapsamında artık her videoda reklam gösterilmeye başlanacağını açıkladı. Söz konusu kararın, 1 Haziran tarihinden itibaren uygulamaya konulacağı belirtildi. Küçük içerik üreticilerin videolarından elde edilen gelirin ise içerik üreticinin kendisiyle paylaşılmayacağı dile getirildi. Şirket, konuya ilişkin açıklamasında YouTube, platformdaki tüm içerikten para kazanma hakkına sahiptir ve reklamlar, YouTube İş Ortağı Programı’nın parçası olmayan kanalların videolarında gösterilebilir” ifadelerine yer verdi.  

Diğer yandan; içerik üreticiler, söz konusu gelişmenin platformdaki büyümelerini büyük oranda etkileyeceğinden endişeli olduklarına işaret ediyor. Henüz ‘YouTube İş Ortağı Programı’nın parçası olmayan kanalların videolarında reklam bulunmaması, izlenme ve abone sayılarını olumlu yönde etkiliyor. Alınan karar ile birlikte ise artık bu kanalların videolarında da reklam gösterileceği ve gelirin YouTube’a gideceği belirtiliyor. YouTube Premium üyeliği bulunan kullanıcıların, yeni reklam kararından etkilenmeyeceğinin de altı çiziliyor.  

2.3 milyar aktif kullanıcı sayısı bulunan YouTube, ‘Premium’ hizmetini 2019’da kullanıma sunmuştu 

YouTube Aktif Kullanıcı Sayısı

Bununla birlikte; yaklaşık 2.3 milyarlık aktif kullanıcı sayısı bulunan YouTube, ‘Premium’ üyelik hizmetini 2019 yılında Türkiye’de kullanıma sunmuştu. Bu gelişme sonrası, videolardaki reklam sayısı önemli oranda artmıştı. Yapılan hamle, YouTube’un birçok kullanıcının tepkisiyle karşı karşıya kalmasına neden olmuştu.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

YouTube, Alkol ve Şans Oyunlarına İlişkin Reklamları Sınırlandırma Seçeneği Ekleyecek 

YouTube, Sesli Reklamlar Aracılığıyla Sesli İçeriklerde Gelir Modelini Genişletecek 

Youtube Alışveriş Reklamları Özelliğini Test Ediyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz