Xiaomi’nin elektrikli araç üretimi için anlaşacağı firmanın belli olduğu söyleniyor. Aktarılanlara göre Xiaomi, Çinli Great Wall Motor ile ilk elektrikli otomobil üretecek. 

Son zamanlarda pek çok teknoloji firması yönüne elektrikli ve otonom araç üretimine çevirmiş durumda. Apple’ın üzerinde çalıştığı Apple Car projesinin ardından geçen aylarda Huawei’nin de kendi elektrikli otomobili için çalışmalara başladığı ortaya çıkmıştı. Son olarak ise akıllı telefonlarıyla adından söz ettiren Xiaomi’nin de bu sektöre girmek istediği haberleri gündeme gelmişti. Ortaya çıkan bilgilere göre Xiaomi’nin elektrikli otomobili için hangi şirketle ortaklık kuracağı belli oldu

Reuters’un aktardığı bilgilere göre Xiaomi, halihazırda üzerinde  çalıştığı elektrikli otomobili için Çinli Great Wall Motor ile anlaşacak. Şirkete yakın kaynakların belirttiğine göre, Xiaomi elektrikli otomobillerini, ismini Çin seddinden alan Great Wall Motor’un Çin’deki fabrikasında üretmeye başlayacak. Great Wall Motor, Çin’in en büyük SUV üreticisi konumunda bulunuyor. 

Hem Xiaomi hem de Great Wall Motor’dan da konuyla alakalı herhangi bir açıklama gelmese de, sektöre yakın kaynakların belirttiğine göre, şirketler önümüzdeki hafta ortaklıklarını duyuracak. Bunun yanı sıra daha önce hiçbir şirketle beraber üretim hizmeti vermeyen Great Wall Motor, Xiaomi’nin elektrikli otomobil projesini hızlandırmak adına Xiaomi’ye mühendislik danışmanlığı da yapacak. 

Xiaomi elektrikli otomobil ilk olarak 2023’te görücüye çıkacak

Great Wall Motor ve Xiaomi iş birliğinde gerçekleşmesi planlanan elektrikli otomobil projesi için Xiaomi kurucusu ve CEO’su Lei Jun, şirketin donanım tarafındaki uzmanlığının otomobil tasarımı ve üretim sürecini hızlandıracağını belirtmişti. Aktarılanlara göre Çin merkezli akıllı telefon üreticisi Xiaomi’nin elektrikli otomobilini ilk olarak 2023 yılında duyurmayı planladığı belirtiliyor. 

Her ne kadar akıllı telefon üreticisi olarak ansak da Xiaomi, akıllı tartıdan buzdolabına, süpürgeden kablosuz kulaklığa kadar pek çok ürün geliştiriyor. Tahmin edebileceğiniz gibi şirketin elektrikli otomobili de diğer ürünlerle beraber aynı ekosistemde ve birbirlerine bağlı olacak.

İlginizi Çekebilir:

Xiaomi Türkiye Fabrikasının Ne Zaman Açılacağı Açıklandı

Xiaomi, ABD Hükumeti Tarafından Alınan Kara Liste Kararına İlişkin Açtığı Karşı Davayı Kazandı 

Redmi Sınırları Zorluyor! | Redmi Note 10 Akıllı Telefon Modeline İlk Bakış:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz