android 11 özellikler

Google’ın bu sene içerisinde kullanıcılarına sunacağı yeni işletim sistemi Android 11’in ilk geliştirici önizlemesi yayınlandı. Yayınlanan önizlemede yeni özellikler hakkında görülen bilgiler oldukça dikkat çekici. Android 11 işletim sistemi şu an için sadece Google Pixel marka akıllı telefonlarda beta sürümü olarak kullanılabilecek.

Google’ın yayınladığı önizleme sürümünde Android 11 işletim sisteminde kullanılan bazı özellikler dikkat çekiyor. Google, geçen sene Android 10 güncellemesiyle kullanıcıları memnun etmeyi başarmıştı. Şimdi ise yeni nesil işletim sistemiyle alışılagelmişten daha fonksiyonel bir Android deneyimi sunmaya hazırlanan şirket beta sürümünü resmen geliştiricilerle paylaştı.

Paylaşılan Android 11’in ilk geliştirici önizlemesinde; kamera özellikleri için destek, daha iyi biyometrik güvenlik, gizlilik seçenekleri, 5G ve katlanabilir cihazlar için yeni uygulamalar sunuyor. Ayrıca delikli ekran ve şelale ekranlı modeller için uygulama desteği gibi pek çok yenilik Android 11 işletim sisteminde bulunuyor. 

Şu an için sadece geliştiricilere açık olan beta sürümü, Google’ın Pixel telefonları ile sınırlı olacak. 

Android 11 geliştirici önizleme sürümünün özellikleri

Android 11’in ilk geliştirici önizlemesinde, telefonlara yerleşen bir ekran kaydedici özelliği geldiği görülüyor. Android ekosisteminin büyük bir eksiği olarak görülen bu özellik yeni işletim sistemiyle ortadan kalkacak ve kullanıcılar üçüncü parti uygulamalar kullanmak zorunda kalmayacak.

Bildirim geçmişini kontrol edebilen kullanıcılar, doğrudan bildirim paneli üzerinden de artık mesajlara yanıt verebilecek. 

Google, Android 10 ile birlikte akıllı telefonlar için gelişmiş bir karanlık mod sunmuştu. Şirket şimdi ise Android 10 beta sürecinde kaldırdığı karanlık mod zamanlama özelliğini yeni işletim sistemiyle tekrar kullanıcılara sunacak. Yani Android 11 kullanıcıları karanlık modu belirledikleri saat aralığında kullanabilecekler. 

Yine Google’ın Android 10 işletim sistemiyle kullanıcılarına sunduğu uygulama bildirimleri, kabarcık şeklinde görülmeye başlamıştı. Kullanıcıların beğendiği bu özellik artık WhatsApp ve Telegram gibi üçüncü taraf mesajlaşma uygulamalarını da destekleyecek. 

Bahsi geçen özellikler dışında yeni işletim sistemi, uygulama sabitleme, video sırasında bildirimleri yok sayma, uçak modunda Bluetooth kullanımı ve uygulamalara tek seferlik erişim izni verme gibi pek çok yenilik sunacak. 

Merakla beklenen yeni nesil işletim sistemi Android 11’i Google’ın 12-14 Mayıs‘ta düzenleyeceği Google I/O 2020 konferansında detaylı bir şekilde göreceğiz. 

Google Play’e artık uygulamaları indirmeden deneme özelliği geliyor

Konum isteyen uygulamalara Google sınırlama getirecek