dijital-banka-teknosafari

BDDK, Türkiye’de dijital banka kurulmasının önünü resmi olarak açtı. Resmi Gazete’de yer alan karara göre tamamen dijital olarak hizmet vermek için kurulan dijital bankalar, standart kredi kuruluşları gibi hizmet verebilecek.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından yayınlanan bir karara yer verdi. Resmi karara göre Türkiye’de tamamen dijital banka kurulmasının önü açıldı. 1 milyar TL sermaye ile kurulabilecek dijital bankalar, standart kredi kuruluşları gibi hizmet verebilecek.

bddk-teknosafari

Yeni kurulacak olan dijital bankalar, hiçbir fiziksel şubeye sahip olmayacak. Bir ya da daha fazla ofis açabilecek olan bu bankalar, ofislerde müşteri hizmetleri gibi farklı işlemler üzerine çalışabilecek. Ayrıca dijital bankalar, %99.8 oranda hizmet vermek zorunda. Yani belirli saatlerde ya da günlerde hizmet vermeme gibi bir şans bulunmayacak.

Bunların yanında dijital bankalar, müşterilere kredi de verebilecek. Kredi miktarı belirlenirken, 2 adet resmi sınır yer alacak. Bu sınırlardan ilki, kredinin müşterinin belgelenmiş gelirinin dört katının üzerine çıkamayacak olması. İkincisi ise, belgelenmiş geliri olmayan vatandaşın maksimum 10 bin TL kredi çekebilecek olması. Ayrıca dijital bankalar, sermayesini 2.5 milyar TL seviyesine yükselttiğinde, standart finans kuruluşları gibi tüm hizmetleri vermeye başlayabilecek.

İlginizi Çekebilir:

TFF, eMilli Takım seçmeleri yakında başlıyor

Xiaomi 12 serisi tanıtıldı: İşte özellikleri ve fiyatı

MIUI 13 tanıtıldı: İşte özellikleri – 2021

Çin, Metaverse evrenlerine şimdiden milyarlarca dolar yatırım yaptı

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz