Cumartesi, Ekim 16, 2021
Ana SayfaTeknosafariEbeveynler, Çocukları 13 Yaşına Gelene Kadar Çocuklarına Ait Ortalama 1300 Fotoğraf ve...

Ebeveynler, Çocukları 13 Yaşına Gelene Kadar Çocuklarına Ait Ortalama 1300 Fotoğraf ve Video Paylaşıyor

ESET’in aktardığı bilgilere göre; ebeveynler, çocukları 13 yaşına gelene kadar çocuklarına ait ortalama 1300 fotoğraf ve video paylaşıyor. Uzmanlar; anne-babaları, paylaşacakları içerik çocuklarına ilişkin bilgiler içeriyorsa en az on kez düşünerek paylaşım yapılması gerektiği konusunda uyarıyor.  

Siber güvenlik kuruluşu ESET’in İngiltere’deki “Children Commissioner of England” tarafından hazırlanan bir rapordan aktardığı detaylara göre; ebeveynler, çocukları 13 yaşına gelene kadar çocuklarına ait ortalama 1300 fotoğraf ve video paylaşıyor. Teknoloji dünyası; aşırı paylaşım yapan ebeveynleriyeni bir tabirle “Sosyal Medya Ebeveyni (Sharenting)” olarak nitelendiriyor. Fakat çocuklarını korumak için her şeyi göze alabilecek ebeveynler, farkında olmadan aynı zamanda siber dünyada çocuklarının haklarını ihlal eden kişiler olma eğilimi gösterebiliyor. 

Paylaşılan diğer detaylara göre; anne ve babalar, çocuklarının fotoğraflarını genellikle çok erken yaştan itibaren, bazen ultrason görüntüsü olarak bile paylaşabiliyor. Bu yüzden çocuklar, daha dünyaya gelmeden dijital olarak var oluyor. Ebeveynler, çocuklarının yaşantılarından çeşitli kesitleri iyi niyetlerle paylaşsa da uzmanlar, bu bilgileri paylaşmanın çocukların geleceği üzerinde yaratacağı etki ile ilgili en ince ayrıntısına kadar düşünülmesi gerektiğini ifade ediyor. Çocuklar büyüdükçe; paylaşılan fotoğraf ve detayların, henüz farkında bile olunmayan geniş kapsamlı sonuçları olabiliyor.  

Sorumluluk Bilincine Sahip Bir Sosyal Medya Ebeveyni Olabilmek İçin İpuçları

Sosyal Medya Ebeveyni

Diğer yandan internet üzerindeki veriler; tasarımı gereği aranabilir, paylaşılabilir ve uzun ömürlü oluyor. İnternete giren bir içerik, genellikle orada kalıyor. Bu nedenle paylaşılan içerik çocuğa ilişkin bilgileri içeriyorsa, en az on kez düşünerek paylaşım yapılması gerekiyor. Özellikle sosyal medya profili herkese açıksa; tesadüfen profile denk gelen herkes, içeriği görebiliyorHedef kitle, bazen bazı aile üyeleri ve belirli arkadaşlarla sınırlandırabiliyor. Fakat bu da beraberinde kendi sorunlarını getiriyor. İçeriği görmesine izin verilen kişilere, tekrar paylaşmayacakları konusunda güvenmek zor hale geliyor.  

En iyi ve en güvenli öneri, “sosyal medyada çocuğunuzla ilgili bir şey paylaşmayın” olsa da birçok aile, bu kurala uymakta zorlanıyor. ESET ise fotoğrafları, oluşabilecek riskleri azaltacak şekilde paylaşmanın da yolları olduğuna işaret ediyor ve sorumluluk bilincine sahip bir sosyal medya ebeveyni olabilmek için bazı ipuçları veriyor: 

  • Çocuğunuzun kim olduğunun anlaşılmasına yardımcı olan kişisel detaylar ya da bilgiler içerebilecek herhangi bir şey paylaşmayın: Adı ve soyadı, adres, doğum tarihi. 
  • Coğrafi olarak etiketlenmemesi için fotoğraf çekerken konum takibini kapatın. 
  • Fotoğrafları nasıl paylaşacağınız konusunda net olun. Sosyal medyada paylaşmadan önce, ilk olarak gizlilik filtrelerinize ve paylaşımınızın hedef kitlesine göz atın. 
  • Fotoğraflarınızı ve bilgilerinizi, gerçekten tanıdığınız ve güvendiğiniz insanlarla paylaşın ve onlardan tekrar paylaşmamalarını isteyin. 
  • Herhangi bir şey paylaşmadan önce bir an durun ve paylaşmayı planladığınız şeyin, çocuğunuzun geleceğine nasıl yansıyacağını düşünün. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

ESET, ‘Kaba Kuvvet Saldırıları’ ile İlgili Yeni Bir Koruma Katmanı Geliştirdi 

ESET, Siber Güvenlik Liderliği Matrisi’nde İkinci Kez ‘Şampiyon’ Statüsünde Yer Aldı 

ESET: Pandemi Sürecinde Her Beş Kişiden Biri Otomatik Sahte Arama Aldı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR