Huawei, Avrupa Komisyonu Endüstriyel Ar-Ge Yatırımı Sıralaması’nın raporu açıklandı. Bu rapora göre, 2.500 şirketin Ar-Ge yatırımlarını incelendi. Bu bağlamda Huawei dünyanın Ar-Ge yatırımı yapan şirketler arasında üçüncü sıraya yükselmeyi başardı. Rapora göre, ilk iki sırada; Alphabet ve Microsoft markaları yer aldı. 

Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC) tarafından hazırlanan “Avrupa Komisyonu Endüstriyel Ar-Ge Yatırımı Sıralaması” raporu açıklandı. Dünya çapında Ar-Ge yatırımı yapan şirketlerin %90’ını oluşturan 2.500 şirket arasında gerçekleştirilen araştırmanın 2020 yılı sonuçlarına göre Huawei, bu yıl iki basamak yükselerek üçüncü sıraya yerleşti. İlk iki sıranın sahibi ise Alphabet ve Microsoft markaları oldu.

Avrupa Komisyonu Endüstriyel Ar-Ge Yatırımı Sıralaması’nın temel amacı, AB’nin inovasyon odaklı endüstrilerinin performansını küresel muadilleriyle karşılaştırmak.

Huawei gelirinin yüzde 10’u Ar-Ge ’ye 

Teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte 5G ile ilgili şu ana dek dünyada alınmış tüm patentlerin beşte birini Huawei almış durumda. Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya ülkelerinde Ar-Ge merkezleri olan şirketin, Çin dışındaki ikinci büyük Ar-Ge Merkezi Türkiye’de, İstanbul’da yer alıyor. 

10 yıldır faaliyette olan Huawei’nin Türkiye Ar-Ge Merkezi, şirketin Ar-Ge alanındaki gelişiminde önemli bir rol oynuyor. 620 Ar-Ge çalışanının görev yaptığı merkez, telekomünikasyon teknolojileri alanında bugüne dek Türkiye’de 520 milyon TL’lik yatırım gerçekleştirdi. Türkiye’nin yanı sıra 30 farklı ülkede 40’tan fazla telekomünikasyon operatörüne yönelik projeyi tamamlayan merkez, ekonomiye 260 milyon dolarlık katkı sağladı. Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi son dönemde; Petal Search, Huawei Mobil Servisleri, yapay zeka ve 5G kullanım alanlarıyla ilgili çalışmalara yoğunlaştı.  

Avrupa Komisyonu Endüstriyel Ar-Ge Yatırımı Sıralaması Raporu’nun tamamına buraya tıklayarak erişebilirsiniz. 

İlginizi Çekebilir:

Huawei Yeni Ekosistem Ürünlerini Tanıttı

Huawei HarmonyOS 2.0 İşletim Sisteminin Beta Sürümünü Yayınladı

Huawei akıllı gözlük: Gentle Monster Eyewear ll ilk bakış & ön inceleme:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz